Basiu, żyj nam 200 lat

mjr

publikacja 22.06.2021 16:59

Barbara Sowa ps. "Basia", sanitariuszka w powstaniu warszawskim, kończy właśnie 103 lata. Kombatantka nadal ma bardzo dobrą pamięć i niezwykłe poczucie humoru.

Basiu, żyj nam 200 lat Symboliczne zdmuchnięcie świeczki sprawiło wiele radości bohaterce. mjr

Wrocławianka chętnie przyjmuje urodzinowych gości. Częstuje kawą, herbatą i tortem. Jak na swój wiek jest w dobrej formie. Z uśmiechem zdmuchuje symboliczną świeczkę na urodzinowym torcie. Chętnie wznosi toast. Lubi pożartować i wciąż pokazuje swój dziarski charakter.

Czytaj także: 

Bohaterkę odwiedziła delegacja z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego - wicewojewoda Jarosław Kresa oraz Damian Mrozek, doradca ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatanckimi - a także zastępca dowódcy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Jarosław Baran.

Jubilatka otrzymała upominki, listy gratulacyjne, a także bukiety kwiatów. Te ostatnie szczególnie przypadły jej do gustu. Mamie towarzyszyli synowie.

- Historia pani życia jest najwyższym wyrazem patriotyzmu i na zawsze pozostanie w pamięci Polaków, stanowiąc przykład godny naśladowania. Życzymy wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia oraz szczęścia w życiu osobistym - napisał w specjalnym liście w imieniu całej dolnośląskiej brygady WOT, dowódca płk Artur Barański, 

Basiu, żyj nam 200 lat

- Czuję się radosna i szczęśliwa, ale jednocześnie zdenerwowana. Chciałam jakąś przemowę wygłosić do państwa, ale... zapomniałam języka w gębie - stwierdziła Barbara Sowa.

W mieszkaniu 103-latki wybrzmiało tubalne "200-lat niech żyje nam!". Uczestnicy spotkania urodzinowego żartowali, że śpiewanie "100 lat..." byłoby co najmniej nietaktem.

Wicewojewoda Jarosław Kresa pytał p. Barbarę o jej szkolne przygody, ponieważ uczęszczała do szkoły z Wandą Piłsudską, córką Józefa Piłsudskiego. Kombatantka wspominała, że jej koleżanka ze szkolnej ławy była bardzo spokojna.

Basiu, żyj nam 200 lat Basiu, żyj nam 200 lat

Basiu, żyj nam 200 lat

Barbara Janina Sowa urodziła się 23 czerwca 1918 roku. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w IV Obwodzie Armii Krajowej Reduta Kaliska na warszawskiej Ochocie.

Czytaj również: