Kard. Wyszyński w świecie ciszy - premierowy pokaz filmu "Non possumus"

kama

publikacja 29.08.2021 23:40

Uroczysta pierwsza projekcja wyjątkowego filmu o kard. Stefanie Wyszyńskim odbyła się 29 sierpnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Każdy chętny może już obejrzeć tę produkcję przez internet.

Kard. Wyszyński w świecie ciszy - premierowy pokaz filmu "Non possumus" Aktorzy filmowi mieli swoje chwile na scenie przed publicznością podczas premiery. Archiwum fundacji FONIS

Prawie 200 osób zgromadziło się na sali kinowej DCF-u, by zobaczył unikatowy film stworzony przez grupę niesłyszących z fundacji "Fonis". Okazją do powstania filmu jest oczywiście zbliżająca się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia.

Na widowni zasiadły zarówno osoby niesłyszące i słabosłyszące jak i słyszące.

Spotkanie rozpoczęło od prelekcji ks. dr. Andrzeja Gałki z Warszawy. Kapłana, który był świadkiem w procesie beatyfikacyjnym kardynała Wyszyńskiego. Przybliżył one zebranym postać głównego bohatera filmu.

 Niespodzianką, wcześniej nieplanowaną, było wystąpienie s. Ludmiły ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża. Ona z kolei opowiedziała w kilku słowach historię życia i dzieła założycielki swojego zgromadzenia i założycielki podwarszawskich Lasek – matki Elżbiety Róży Czackiej. Ona także będzie beatyfikowana, wraz z kard. Wyszyńskim.

NON POSSUMUS to film bez barier. Określenie „bez barier” zmienia tu jednak swoje znaczenie. Film opatrzony jest napisami, ale tym razem napisy są dla słyszących. Wszystkie bowiem dialogi w filmie prowadzone są w Polskim Języku Migowym. Dlatego przetłumaczenie ich dla osób słyszących wymagało napisów.

Zdjęcia do filmu fundacja "Fonis" rozpoczęła we wrześniu ubiegłego roku. Odbywały się one w różnych miejscach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Dzięki życzliwości m.in. seminarium duchownego czy kilku domów zakonnych udało się przenieść w czasie do lat 50-tych minionego wieku. Do wcielenia się w role oficerów i funkcjonariuszy UB, biskupów i polityków okresu PRL-u zaproszono osoby niesłyszące i słabosłyszące związane z Fundacją FONIS, a także wrocławskim Duszpasterstwem Niesłyszących.

W sumie w nagraniu uczestniczyło około 20 aktorów-amatorów w różnym wieku i z różnym stopniem ubytku słuchu. W rolę kardynała Wyszyńskiego wcielił się założyciel Fundacji – ks. Tomasz Filinowicz, który jest jednocześnie reżyserem filmu. Autorem zdjęć i udźwiękowienia jest młody adept sztuki filmowej – Leszek Grochociński, który świetnie odnalazł się w kontakcie z ludźmi ze świata ciszy.

Przygotowany film jest etiudą filmową, która przybliża trzyletni okres życia kardynała Wyszyńskiego. Ten, który wiąże się z memoriałem Episkopatu Polski skierowanym do władz PRL oraz z wynikającym z niego uwięzieniem prymasa.

- W ten sposób chcieliśmy przede wszystkim młodemu pokoleniu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć zarówno samą postać kardynała Wyszyńskiego jak i klimat tamtych czasów - mówi ks. Tomasz Filinowicz.

Cały film można obejrzeć poniżej. Zapraszamy!

NON POSSUMUS
Fundacja FONIS