Rusza filozoficzno-teologiczna szkoła bł. Czesława

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 14.09.2021 20:39

Szkoła przy wrocławskich dominikanach oferuje zajęcia akademickie prowadzone przez wybitnych wykładowców. To wprowadzenie do bogatej tradycji myśli teologicznej i filozoficznej w sposób uporządkowany i pogłębiony, a jednocześnie bardziej dostępny niż w aulach uniwersyteckich.

Rusza filozoficzno-teologiczna szkoła bł. Czesława O. Dominik Jurczak OP będzie jednym z prelegentów. Urszula Rogólska /Foto Gość

Księga Konstytucji Braci Zakonu Kaznodziejów mówi o tym, że bracia "są w szczególniejszy sposób powołani do pielęgnowania w ludziach ich dążenia do prawdy". 

Pragniemy w ten sposób pomóc wszystkim uczestnikom w ich osobistej drodze wiary. Dążymy do tego, aby wiara była rozumna i dojrzała, a dzięki temu integrowała całe nasze życie (myślenie i działanie). W naszej tradycji studiowanie – poszukiwanie prawdy – dokonuje się w duchu otwartości, szacunku dla ludzkiego rozumu i dialogu. Jesteśmy przekonani, że jedynym źródłem prawdy jest sam Bóg, jednocześnie wiemy, że trzeba Go nieustannie poszukiwać i odkrywać nie tylko w Objawieniu, ale także w różnych kulturach, historii, w dziełach ludzkich i instytucjach, a nawet w różnych religiach. Taką duchowością pragniemy Was prowadzić przez niekiedy zawiłe rozważania nad Tajemnicą Boga i człowieka.

- pisze o. Andrzej Kuśmierski, opiekun szkoły.

Zajęcia odbywać się będą raz w miesiącu - w sobotę (zasadniczo w pierwszą sobotę miesiąca) w godz. od 10 do 13.30, z 30-minutową przerwą (jest możliwości wypicia kawy, herbaty i zjedzenia małego "co nieco"). W sumie odbędzie się 36 godzin zajęć.

Aby się zapisać, należy wypełnić formularz i przelać pieniądze na podane w formularzu konto.

W zależności od sytuacji pandemicznej, wykłady odbywać się będą: tradycyjnie (stacjonarnie), hybrydowo (stacjonarnie dla mniejszej liczby osób z jednoczesną transmisją internetową), online (transmisja dla wszystkich na żywo) oraz, w ostateczności, poprzez przekazywane nagrania wraz z materiałami. Wykłady będą również nagrywane.

Plan wykładów:

  • "Dogmat czy prawda? Wprowadzenie do teologii dogmatycznej w antydogmatycznych czasach" - dr hab. Józef Majewski (2 października, 6 listopada i 4 grudnia);
  • "Skąd się wzięły sakramenty? Historia i teologia chrztu i pokuty" - o. dr Dominik Jurczak OP  (8 stycznia, 19 lutego i 12 marca - 2022 rok);
  • "Jaka etyka jest możliwa w pluralistycznym świecie? Czy do moralnego życia potrzeba Boga?" - s. dr hab. Barbara Chyrowicz SSpS (2 kwietnia, 7 maja i 4 czerwca - 2022 r.).