Duszpasterstwa akademickie Wrocławia zainaugurowały nowy rok formacji

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.10.2021 00:39

- Nie zmarnujcie czasu tylko na studia - radził studentom bp Marek Marczak, delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego, który przewodniczył Mszy św. w kościele uniwersyteckim. Zachęcał, by korzystać z szansy, którą dają duszpasterstwa: poznawania Boga i wyjątkowych ludzi.

Duszpasterstwa akademickie Wrocławia zainaugurowały nowy rok formacji Biskup Marek Marczak. Agata Combik /Foto Gość

Zwrócił uwagę młodych na Jezusa modlącego się i uczącego apostołów modlitwy „Ojcze nasz”. – Gdy Jezus się modli, uchyla nam drzwi do życia wewnętrznego Boga – zauważył. – Modlitwa Jezusa to jakby rozmowa Boga z Bogiem, ale nie do samego siebie. To jest rozmowa z Drugim… To objawienie, jak Bóg żyje w sobie, jak we wspólnocie Osób rozmawia, dialoguje...

Zobacz zdjęcia:

Biskup Marek przywołał tekst o. Joachima Badeniego OP o modlitwie, która przed upadkiem człowieka była prostą rozmową z Bogiem. Po grzechu Bóg szukał człowieka, chciał z nim rozmawiać, ale ten... wszedł w krzaki.

– Życzę wam, byście w duszpasterstwie akademickim odnaleźli przestrzeń, odnaleźli ludzi, z którymi będziecie uczyć się modlić, doświadczać smaku, piękna modlitwy – mówił, przywołując również poezję św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Życie moje to chwila, która wciąż ucieka... By kochać mojego Boga na ziemi, mam ten jeden dzień, co nie czeka....”. Warto wykorzystać dobrze każdą umykającą chwilę życia.

Studenci – powitani przez ks. Mirosława Malińskiego, duszpasterza DA „Maciejówka” i przedstawicieli młodzieży – mogli od razu usłyszeć o kilku propozycjach „międzyduszpasterskich”: tanecznej integracji prowadzonej przez Chrześcijańską Szkołę Tańca, pielgrzymce do grobu św. Jadwigi do Trzebnicy, warsztatach „Psychologia i duchowość – dwa skrzydła rozwoju”, które dla wszystkich wrocławskich studentów poprowadzą Monika i Marcin Gajdowie 22 i 23 października (zapisy w duszpasterstwach).

Zostali także zaproszeni na obchody 50-lecia DA „Dominik”. Rozpoczną się one Drogą Krzyżową w piątek o 19.30 w dominikańskim kościele – nabożeństwem, które jest pomyślane także jako towarzyszenie tym, którzy w DA „Dominik” zostali skrzywdzeni. Kulminacyjny punkt obchodów to Msza św. o 12.00 w niedzielę oraz późniejsze spotkanie w refektarzu – z czasem na wspomnienia, koncertem i panelem dyskusyjnym.