Niebiańska Kuchnia KSM-u działa na wrocławskim Kozanowie. Możesz dołączyć

Agata Combik Agata Combik

publikacja 04.11.2021 20:04

W parafii pw. św. Jadwigi trwają przygotowania do wielkiej uczty - takiej prawdziwej, gdzie ważne jest nie tylko jedzenie, ale i wspólnota. Przed grudniowym spotkaniem przy stole młodzi budują więzi z Bogiem i między sobą. A przy okazji zyskują nieco praktycznych kulinarnych umiejętności.

Niebiańska Kuchnia KSM-u działa na wrocławskim Kozanowie. Możesz dołączyć Narady przy stole. Archiwum KSM

– Heaven’s Kitchen, Niebiańska Kuchnia, to projekt, który ma kilka wymiarów. Wbrew pozorom na pierwszym miejscu nie chodzi o gotowanie – mówi Jakub Lewicki, prezes oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii pw. św. Jadwigi we Wrocławiu-Kozanowie. – Najważniejsze jest budowanie wspólnoty – na modlitwie i podczas wspólnego spędzania czasu. Spotkania zaczynają się w piątki Mszą św. o 19.15 (oprócz 3. piątku miesiąca, kiedy odbywa się w naszej parafii 4-godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu).

Jakub wyjaśnia, że projekt – do którego zaprosił młodych ks. Łukasz Radomski, opiekujący się parafialnym oddziałem KSM – zakończy się w grudniu wielką finałową kolacją.

Niebiańska Kuchnia KSM-u działa na wrocławskim Kozanowie. Możesz dołączyć   Przy pracy. Archiwum KSM

– Podczas niej będą serwowane przystawka, pierwsze i drugie danie oraz deser. To będzie zarazem rodzaj wieczerzy wigilijnej – mówi. – Za nami już dwa spotkania. Na pierwszym, po Mszy św., ks. Łukasz zaprosił nas na przygotowany przez siebie poczęstunek i wyjaśnił założenia projektu. Zajmowaliśmy się tego dnia tortami. Chodziło o to, by ładnie tort podać, przystroić – a przede wszystkim, żeby się poznać, pobyć ze sobą.

Na drugim spotkaniu młodzi kucharze poznawali tajniki nakrywania do stołu – odpowiedniego układania talerzy, sztućców. Ćwiczyli to w grupach, a następnie przygotowywali przystawkę, której głównym składnikiem było jajko.

Uczestnicy projektu podzieleni są na dwie grupy – „czerwonych” i „niebieskich”. Inspiracji dostarczył program telewizyjny „Piekielna kuchnia”, z tym że ta u św. Jadwigi, „Niebiańska”, dostarcza również obfitej strawy duchowej, począwszy od okazji do udziału w najważniejszej uczcie: otwierającej spotkanie Mszy św.

Niebiańska Kuchnia KSM-u działa na wrocławskim Kozanowie. Możesz dołączyć   Przystawka "czerwonych". Archiwum KSM

– Podział na grupy jest ważny, bo przy mniejszej ilości osób łatwiej o integrację, współpracę. Grupy nie są ustalone na stałe, co tydzień mieszamy się, poznajemy bliżej nowych ludzi. W każdej grupie jest szef, który wyznacza osoby na poszczególne stanowiska pracy. Produkty zapewnia ks. Łukasz – tłumaczy Jakub. – Oczywiście przestrzegamy wszystkich zasad BHP.

Dwa najbliższe spotkania będą miały trochę inny charakter – skoncentrowany na wymiarze duchowym. To, które odbędzie się 5 listopada, nosi tytuł „Przerwa na refleksję” (na uczestników czeka niespodzianka), to zaplanowane na 12 listopada – „Przerwa biblijna”. Kolejne spotkania to „Próby generalne” – kiedy młodzież zapewne zmierzy się już z głównymi daniami, „Końcowe współzawodnictwo do ostatniego dania”, „Przy stole Pańskim” oraz wielki finał zaplanowany na 17 grudnia: „Jedność jest naszą siłą”.

Spotkania odbywają się przy kościele parafialnym, w Oratorium, gdzie znajduje się m.in. odpowiednio wyposażona kuchnia.

– Projekt jest otwarty dla wszystkich młodych, nie tylko osób z KSM-u – mówi Jakub. – Można dołączyć także w trakcie trwania projektu. Zapraszamy!

Niebiańska Kuchnia KSM-u działa na wrocławskim Kozanowie. Możesz dołączyć   Przystawka "niebieskich". Archiwum KSM

Dodatkowo w niedzielę 7 listopada w domu katechetycznym parafii pw. św. Jadwigi we Wrocławiu-Kozanowie rusza kawiarenka (z powodu epidemii można na razie tylko nabywać w niej produkty tylko „na wynos”). Będzie działać co niedzielę. Dochód ze sprzedaży dostępnych ciast, kawy i herbaty przeznaczony będzie na dofinansowanie majowego wyjazdu młodzieży z parafii na Kozanowie do Rzymu.