Abp Józef Kupny: Nie możemy być tymi, którzy znają Boga tylko ze słyszenia

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.11.2021 17:51

O tym, jak poznać Jezusa, jak pielęgnować bliskie relacje z Nim, mówił metropolita wrocławski podczas obchodów 150. rocznicy konsekracji kościoła pw. św. Michała Archanioła na wrocławskim Ołbinie.

Abp Józef Kupny: Nie możemy być tymi, którzy znają Boga tylko ze słyszenia - Jeśli chcesz poznać Boga, musisz mieć czas na modlitwę, na dialog wewnętrzny z Nim - mówił metropolita. Agata Combik /Foto Gość

Na początku głównej Mszy św. jubileuszowej proboszcz salezjańskiej parafii ks. Bolesław Kaźmierczak zaprosił uczestników uroczystości do dziękczynienia za dzieło bp. Heinricha Förstera, inicjatora budowy kościoła, i projektanta Alexisa Langera, ale też za tych, którzy doprowadzili do odbudowy świątyni po zniszczeniach wojennych, i tych, którzy nieustannie troszczą się o nią, oraz za wszystko, co w tych murach dokonywało się i dokonuje przez lata.

Zobacz zdjęcia:

– Dzisiejszy jubileusz jest dla nas okazją, by wejść w dziedzictwo wiary, które trwa i związane jest z murami tej świątyni, włączone jest w strumień modlitwy, która z tego miejsca jest wznoszona do Boga; jest także okazją do postawienia sobie pytania, czy jesteśmy gotowi to dziedzictwo wiary i modlitwy kontynuować i przekazywać następnym pokoleniom – mówił arcybiskup, przewodnicząc Mszy św.

Zaprosił do wsłuchania się w tekst Ewangelii ukazujący, jak różnie ludzie postrzegali (i dziś mogą postrzegać) Jezusa. Niektórzy uważali, że jest św. Janem Chrzcicielem, inni mieli Go za Eliasza czy innego proroka. – Nie byli w stanie w patrzeniu na Jezusa wyjść poza utarte schematy – zauważył. – Często łatwiej jest powtarzać to, co inni mówią, cudze opinie, poglądy, niż zadać sobie trud wyrobienia sobie własnej opinii, własnego zdania.

„Ty jesteś Mesjaszem” – to wyznanie Piotra zaskakuje na tle opinii tych, którzy próbowali „wtłoczyć” Pana w sobie znane kategorie myślenia. – Piotr nie powtarza tego, co mówią inni… Potrafi to zrobić, bo wcześniej nawiązał głęboką wewnętrzną relację z Jezusem – zauważył abp Józef.

Podkreślił, że Jezusowi zależało na tym, by swoich uczniów skłonić do odpowiedzi na pytanie: „Kim jestem dla was?”. Dziś czeka także na naszą odpowiedź. Czy poznaliśmy prawdziwie Jezusa, Kościół? Nie tylko z mediów, z internetu, z książek, ale dzięki osobistej relacji z Nim? – Jeśli chcesz poznać Boga, nawiązać z Nim relację, jeśli chcesz o Nim nauczać, dawać świadectwo, wypowiadać opinie, musisz mieć czas na modlitwę, na dialog wewnętrzny z Bogiem – mówił arcybiskup.

Posłuchaj homilii:

Zwrócił uwagę, że swoje wyznanie wiary Piotr wypowiedział na terenie Cezarei, gdzie trwał pogański kult bożka Pana. – Jezus nie chce pozostać z uczniami tylko w Jerozolimie, świętym mieście, gdzie świątynia skłaniała do tego, by myśleć o Bogu, oddawać Mu cześć. Prowadzi uczniów specjalnie do miejsc pogańskich i tam mówi o założeniu Kościoła. W ten sposób wyznacza niejako kierunek działalności misyjnej Piotra, apostołów – stwierdził. – Kościół nie może się w sobie zamykać, koncentrować tylko na sobie.

Tłumaczył, że będziemy mieli siłę Go głosić, jeśli nie będziemy osobami, które znają Boga tylko ze słyszenia; jeśli doświadczymy osobiście, że On przez swojego Ducha jest nieustannie z nami obecny, dotyka głębi naszego serca, otacza swoją opieką.

Podkreślił, że uprzywilejowanym miejscem spotkania z Bogiem jest świątynia – to ona tworzy warunki do prowadzenia rozmowy z Bogiem; to tu możemy przyjmować Go pod postaciami chleba i wina.

– Nie byłoby dzisiejszego jubileuszu i całej tej ciągłości dziedzictwa modlitwy bez waszego świadectwa wiary i miłości. Piszecie historię tej parafii, tego kościoła – zwrócił się do parafian i innych osób odwiedzających ołbiński kościół.

Abp Józef Kupny: Nie możemy być tymi, którzy znają Boga tylko ze słyszenia   Wręczenie Medali św. Jadwigi Śląskiej. Agata Combik /Foto Gość

Abp Józef Kupny przyznał Medale św. Jadwigi Śląskiej Władysławowi Guzowi, Zbigniewowi Krasinkiewiczowi, Markowi Pisarskiemu, Stowarzyszeniu Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic. Ks. Jan Gondro wręczył również zasłużonym parafianom pamiątkowe dyplomy z wizerunkiem biskupa Heinricha Förstera oraz herbem abp. Józefa Kupnego .

O charyzmacie salezjańskim, który trzeba wciąż na nowo odczytywać, mówił ks. Jarosław Pizoń SDB, inspektor salezjanów. – Oratorium jest domem, szkołą, kościołem, boiskiem. Te wszystkie cechy oratoryjne dzięki pracy naszych współbraci, dzięki rodzinie salezjańskiej były tu, są i mam nadzieję będą obecne – przemawiał, dziękując wszystkim współtworzącym parafialną wspólnotę. – Dziękując Bogu za te 150 lat pytajmy ks. Bosko, jak służyć dalej, lepiej, gorliwiej.

Oprawę muzyczną uroczystości tworzyła między innymi Orkiestra z Zespołu Szkół Salezjańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.