Św. Jan Bosko - ojciec i nauczyciel

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 31.01.2022 09:49

- Główny akcent swojej pracy kładł na wychowanie religijne, by młody człowiek poznał Boga i rozpoznał w Nim Ojca. Jan Bosko uczył całym sobą, całym swoim życiem, i to go czyni wyjątkowym. Dzisiaj w świecie potrzebujemy życzliwych nauczycieli, pokazujących prawdę i zarażających prawdą - mówi ks. Paweł Druszcz SDB.

Św. Jan Bosko - ojciec i nauczyciel Ks. Paweł Druszcz z ks. Janem Bosko. Maciej Rajfur /Foto Gość

Wspomnienie św. Jana Bosko uroczyście świętują salezjańskie wspólnoty, modląc się za wstawiennictwem swojego założyciela. W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego z tej okazji w weekend 29-30 stycznia księża salezjanie zapraszali do wspólnej modlitwy na różne sposoby. W sobotę odbył się koncert kolęd i uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem oraz przy żłóbku, które poprowadził zespół "Wrocław Wielbi" (wystąpią jeszcze 6 lutego o 19.15 w parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu).

W niedzielę odprawiona została Msza dla św. rodzinna z oprawą scholi dziecięcej, a po Eucharystii odbyła się agapa - spotkanie integracyjne. Wieczorem celebrowano Mszę dla studentów z oprawą scholi, a po modlitwie studenci także zaprosili na agapę.

- W stulecie śmierci ks. Bosko Jan Paweł II napisał list dedykowany naszemu założycielowi. Tam podkreślał, że ks. Bosko był ojcem i nauczycielem młodzieży - mówi ks. Paweł Druszcz SDB, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego na wrocławskim Grunwaldzie.

Kapłan wyjaśnia, jak ważna jest rola ojca, którego każdy potrzebuje. On towarzyszy naszemu wzrastaniu. Powinien być blisko i stać za naszym plecami. Powinien nas umacniać, nakierowywać na dobrą drogę, dawać przykład, być autorytetem. 

- Ksiądz Bosko został posłany do młodzieży XIX wieku, która była zagubiona, pozbawiona rodziców, opuszczona, która musiała emigrować w poszukiwaniu pracy. Co ciekawe, sam w wieku 2 lat stracił ojca i pamiętał go tylko przez mgłę. Całe życie więc przeszedł bez niego. Doświadczył bycia sierotą i wychowania w niepełnej rodzinie. Kiedy rozpoczyna swoją pracę ewangelizacyjną, kiedy rozpoznaje znaki z nieba, by wyjść do potrzebującej młodzieży, to przede wszystkim chce być dla nich ojcem. Chce im dać to, czego jemu brakowało w życiu - opowiada ks. P. Druszcz.

Salezjański święty jest nauczycielem dającym przykład poprzez świadectwo życia. To nauczyciel-świadek w wierze, choć w oratorium było też miejsce na naukę. Najważniejszym jednak elementem pracy z młodzieżą stało się wychowanie poprzez wiarę i kształtowanie charakteru oraz osobowości.

- Ksiądz Bosko główny akcent swojej pracy kładł na wychowanie religijne, by młody człowiek poznał Boga i rozpoznał w Nim Ojca. Jan Bosko uczył całym sobą, całym swoim życiem i to go czyni wyjątkowym. Dzisiaj w świecie potrzebujemy życzliwych nauczycieli, pokazujących prawdę i zarażających prawdą - podsumowuje kapłan.

Dzień ze św. Janem Bosko organizują: parafia pw. NSJ we Wrocławiu, Centrum Nowej Ewangelizacji "Don Bosco", duszpasterstwo akademickie "Most" i wspólnota "Wrocław Wielbi".