Zaślubione Jezusowi

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 02.02.2022 15:23

- Przygotować drogę na ostateczne przyjście Pana i oczekiwać w świątyni, bo Pan nagle przybędzie - to powołanie osób konsekrowanych - mówił bp Jacek Kiciński CMF w uroczystość Ofiarowania Pańskiego.

Zaślubione Jezusowi Nowe dziewice konsekrowane złożyły śluby 2 lutego w katedrze wrocławskiej. Konsekrował je abp Józef Kupny. Maciej Rajfur /Foto Gość

Mszy świętej w archikatedrze wrocławskiej w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

W świątyni modliły się siostry zakonne, zakonnicy i osoby indywidualnych form życia konsekrowanego. Podczas liturgii włączył dwie kobiety Karolinę i Monika do grona dziewic konsekrowanych. Kobiety zobowiązały się m.in. do życia w czystości, gorliwego życia sakramentalnego i odmawiania Liturgii Godzin. Przyjęły także obrączki symbolizujące zaślubiny z Chrystusem i otrzymały od metropolity wrocławskiego brewiarze.

Pasterz Kościoła wrocławskiego składając życzenia osobom konsekrowanym wspomniał o zbliżającej się beatyfikacji męczenniczek sióstr elżbietanek, która odbędzie się we Wrocławiu 11 czerwca 2022 roku.

- Te panie dzisiaj złożyły ofiarę swojego życia Chrystusowi przyjmując konsekrację. Życzę siły i mocy Ducha Świętego. Abyśmy wszyscy tu obecni, wraz z osobami konsekrowanymi, uwierzyli w moc Chrystusa. Beatyfikowane wkrótce siostry elżbietanki na pozór słabe, stały się tak mocne, że zostały męczenniczkami. W każdym z nas drzemie ta moc, tylko bądźmy wierni Chrystusowi. Dlatego życzę paniom, by wytrwały w ślubach, które złożyły tutaj publicznie w katedrze. A wszystkim osobom konsekrowanym życzę zdrowia, Bożego błogosławieństwa i wstawiennictwa tych milionów osób konsekrowanych, które już są w niebie i wspierają nas tu na ziemi swoimi modlitwami. Niech Bóg was umacnia na drodze realizacji Waszego powołania - mówi abp Józef Kupny.

W homilii bp Jacek Kiciński mówił o działaniu proroka Malachiasza, który żył w czasie, kiedy naród zapomniał o przymierzu i prawie. Prorok piętnuje małżeństwa mieszane, czary, cudzołóstwo, krzywoprzysięstwo i ucisk słabych. Wzywa do postawy wierności i wiernej cierpliwości w miłości, wiernej stałości w wierze i wiernego oczekiwania w nadziei.

A po pięciu wiekach od działania proroka Malachiasza Pan Jezus przybywa do świątyni. Uroczystość Ofiarowania Pańskiego wyjaśnia zapowiedź Malachiasza o przyjściu Pana.

- Ofiarowanie Pańskie dokonuje się w sposób prosty i skromny. Dla wielu to nagłe przybycie Pana do domu Ojca. W świątyni są zaledwie dwie osoby: Symeon oraz prorokini Anna. To wydarzenie pokazuje, że od czasów proroka Malachiasza nic się nie zmieniło. Nikt w świątyni nie czekał. Zabrakło wierności wobec Boga, czyli wiary w moc Jego słowa. Zabrało wierności wobec człowieka i wobec obietnicy, czyli nadziei spotkania - tłumaczył bp J. Kiciński.

Radość Symeona i Anny jest objawem ich wielkiej miłości do Boga. Patrząc na nich możemy powiedzieć, to są ludzie szczęśliwi i spełnieni. Ich ofiarowanie, czekanie, modlitwa i post zostały uwieńczone spotkaniem z Panem, który nagle przyszedł do swojego domu. Ta dwójka była wierna słowu Bożemu.

- Wpisuje się to w życie osób konsekrowanych. Żyjąc w świecie winni być aniołami, które przygotowują drogę Panu, być jak Symeon i Anna, którzy przygotowują drogę na Jego przyjście i wiernie oczekują w świątyni. Ojciec Święty Franciszek charakteryzując świat mówi o pewnych kontrastach. Z jednego strony widzimy życie poukładane, dobrobyt, kulturę materializmu, nieograniczoną wolność, a z drugiej pojawia się wielki dramat: globalne odrzucenie, brak wrażliwości na człowieka, pogarda dla innych, oderwanie od korzeni, brak krytycznego myślenia, nieufność  wymieniał biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Papież Franciszek jako lekarstwo na współczesne bolączki świata doradza duszpasterstwo obecności - to wyjście do człowieka, wysłuchanie go, wyjaśnianie jego problemów w świetle słowa Bożego i doprowadzenie go do spotkania z Jezusem.

- Przygotować drogę na ostateczne przyjście Pana i oczekiwać w świątyni, bo Pan nagle przybędzie - to powołanie osób konsekrowanych. Trzeba być z ludźmi, by przygotować ich na spotkanie przychodzącego Pana. Jeśli my nie wyjdziemy dzisiaj do ludzi, zwłaszcza do młodych, oni do nas niestety nie przyjdą. Prorok jest posłany, by szukać, rozeznawać, głosić i być świadkiem Bożej miłości. Dlatego potrzeba nam odnaleźć człowieka, dostrzec jego oblicze, zatrzymać się i poświęcić mu czas - apelował bp Jacek.

Przywołał słowa Benedykta XIV, który mówił, że czas poświęcony ludziom nigdy nie jest czasem straconym.

- W tym poszukiwaniu człowieka nie można zapomnieć o kontemplacji - to oczekiwanie w świątyni i rozważanie słowa Bożego - mówił do osób konsekrowanych bp Kiciński.

Do indywidualnych form życia konsekrowanego zaliczane są konsekrowane dziewice (w archidiecezji wrocławskiej jest ich 6, a także 5 kandydatek i 3 aspirantki), wdowy (w archidiecezji wrocławskiej do tego grona należą 4 panie, są ponadto 4 kandydatki i 1 aspirantka) oraz eremitki (w archidiecezji wrocławskiej jedna osoba jest w trakcie formacji). Więcej: konsekrowane.org.