Wrocław ma od dziś drugiego najmłodszego biskupa w Kościele rzymskokatolickim

oprac. kb

publikacja 10.03.2022 12:00

W południe w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium duchownego we Wrocławiu odczytany został komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej został ogłoszony ks. Maciej Małyga. - Przyjąłem to w duchu posłuszeństwa Kościołowi i wielkim zawierzeniu Panu Bogu - powiedział nominat.

Wrocław ma od dziś drugiego najmłodszego biskupa w Kościele rzymskokatolickim Biskup nominat Maciej Małyga. mat. prasowe

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Macieja Małygę, wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji wrocławskiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji i przydzielił mu stolicę tytularną Dulcigno.

Decyzję papieża ogłosił abp Józef Kupny we wrocławskim seminarium duchownym, gdzie biskup nominat pełnił wiele lat funkcję ojca duchownego. Została ona przyjęta z wielka radością i entuzjazmem kleryków oraz obecnych kapłanów.

Czytaj dalej poniżej

- Przyjąłem to w duchu posłuszeństwa Kościołowi i wielkim zawierzeniu Panu Bogu, wielkim zaufaniu - przyznał ks. Małyga, dodając: - Była to dla mnie poruszająca wiadomość. Otrzymałem ją bowiem, gdy byłem na granicy w Hrebennem, by stamtąd zabrać kilku swoich znajomych, więc to wszystko było przedziwną mieszanką różnych wydarzeń: i cierpienia, i wielkiej ludzkiej dobroci.

Biskup nominat po ogłoszeniu papieskiej decyzji powiedział, że pokornie prosi o modlitwę wszystkich wiernych wrocławskiego Kościoła, zwłaszcza zaś braci kapłanów, których - jak wyznał - nosi głęboko w swoim sercu.

Czytaj dalej poniżej

Ks. Maciej Małyga urodził się 11 maja 1979 r. w Środzie Śląskiej. W 1994 roku ukończył szkołę podstawową i kontynuował naukę w XII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu. W latach 1998-2004 odbywał formację w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął 22 maja 2004 roku.

W latach 2004-2006 był wikariuszem w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. W latach 2006-2012 odbywał studia specjalistyczne na uniwersytecie w niemieckim Fryburgu. W roku 2012 uzyskał tytuł doktora teologii i rozpoczął wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Po powrocie ze studiów został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. W roku 2019 został wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów. Został też wybrany do Rady Kapłańskiej oraz ustanowiony dyrektorem Domu Stałej Formacji Kapłanów w Sulistrowiczkach. W roku 2021 został ojcem duchownym roku propedeutycznego w archidiecezji wrocławskiej.

Po przyjęciu sakry biskupiej ks. Maciej Małyga będzie drugim najmłodszym rzymskokatolickim biskupem na świecie.

Czytaj także: