Czynimy to nie swoją mocą i nie dla swojej chwały

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 08.05.2022 16:23

W sobotę 7 maja odbył się zjazd Parafialnych Zespołów Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Mszy św. rozpoczynającej spotkanie przewodniczył bp Maciej Małyga.

Czynimy to nie swoją mocą i nie dla swojej chwały Uczestnicy spotkania przeszli przez Ostrów Tumski modląc się Różańcem. Maciej Rajfur /Foto Gość

Bp Maciej Małyga nawiązując do odczytanego fragmentu ewangelii zauważył, że usłyszawszy trudna mowę Jezusa, wielu odchodziło, wybierając mowę łatwą,  nie prawdziwą, taką , która nie przynosi życia.

- Mowa prawdziwa jest trudna. Pan Jezus to widzi, że uczniowie są na rozdrożu. Pogłębia potrzebę podjęcia przez nich decyzji. Pan Jezus zawsze stawia nas przed decyzją - zaznaczył. - Kościół wzywa nas dziś do wiary w Słowo, które stało się Ciałem, jest prawdziwym Chlebem. Kościół wzywa nas do wiary w Jezusa Chrystusa, który ma słowo życia wiecznego.

czytaj dalej poniżej

Następnie hierarcha mówił, ze chcemy zostać z Chrystusem, ale nie tylko dla siebie, ale dla całego świata. - Tym właśnie jest chrześcijaństwo i po to się tu gromadzimy. Jak pisał papież Benedykt, chrześcijaństwo to religia przywracania zdrowia światu choremu na grzech, nienawiść, na wojnę. chrześcijanin jest tym, który leczy, który przynosi zdrowie - podkreślił i dodał w nawiązaniu do pierwszego czytania, że Piotr nie jest bierny w poszukiwaniu chorych - szuka i znajduje paralityka. - Piotr uzdrawia go w imię Jezusa. Nie robi tego dla swojej chwały, ani dla tego, bo inni tak robią czy dla swojego dobrego samopoczucia. Podobnie i my robimy. Czynimy to nie swoją mocą i nie dla swojej chwały. Piotr czyni uzdrowionego samodzielnym.

Bp Maciej mówił też o przywróceniu przez modlitwę Piotra do życia wdowy Tabity, która czyniła wiele dobrego i dawała hojne jałmużny. - Jeden z Ojców Kościoła, św. Cyprian z Kartaginy, rozważając ten fragment przypomniał słowa ze Starego Testamentu: "Jałmużna przywraca życie". I dalej pisał: "Oto, czego może dokonać jałmużna, oto skutki miłosiernych czynów". To, co robimy, leczy owszem świat i innych ludzi, ale chcemy też zauważyć, że to leczy również nas, nasze serca. Uwalnia z egoizmu, pozwala być wdzięcznym za to, co mamy.

Drugim etapem spotkania był Różaniec, który uczestnicy odmówili po drodze z Kolegiaty Świętokrzyskiej do katedry wrocławskiej. Finalnie członkowie Parafialnych zespołów Caritas pokłonili się Matce Bożej Adorującej ofiarując Jej wszystkie podejmowane dzieła. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy z wolontariuszy otrzymał medalik z wizerunkiem MB Adorującej na awersie i znakiem Caritas na rewersie.

Elementem zjazdu była też konferencja wygłoszona przez s. Marię Czepiel. Elżbietanka opowiadała o swoich współsiostrach - s. Marii Paschali Jahn i jej 9. towarzyszkach, które zostały zamordowane prze czerwonoarmistów wyzwalających Śląsk w 1945 roku. Ich beatyfikacja odbędzie się 11 czerwca w katedrze wrocławskiej. Na koniec wolontariusze mogli zwiedzić katedrę wrocławską.

Spotkanie zakończyło się w ogrodach przy siedzibie wrocławskiej Caritas, gdzie zorganizowany został poczęstunek i podsumowanie działań Caritas w ostatnich miesiącach, zwłaszcza pomocy humanitarnej dla ukraińskich uchodźców i darów przekazanych na Ukrainę.