Młodzi z Caritas na Ostrowie

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 20.05.2022 19:43

Niemal 200 dzieci ze Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przybyło na Ostrów Tumski, by zaczerpnąć ze źródła Caritas, poznać się wzajemnie i zobaczyć jak wielu młodych niesie pomoc najbliższym kolegom i koleżankom, uczestniczy w projektach i pobudza lokalną społeczność do działania.

Młodzi z Caritas na Ostrowie Zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakątków katedry. Paweł Trawka

Po zarejestrowaniu się w punkcie informacyjnym młodzi uczestniczyli w modlitwie w katedrze wrocławskiej przy obrazie Matki Bożej Adorującej. - Modlitwie przewodniczył bp Maciej Małyga, który zwrócił uwagę młodym, że mają żyć miłością. Następnie każdy z wolontariuszy otrzymał medalik z wizerunkiem Matki Bożej Adorującej. Dyrektor Caritas ks. Dariusz Amrogowicz zwrócił uwagę, że od teraz jeszcze bardziej mogą poczuć się jak dzieci zawierzone Maryi - relacjonuje Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

W kolejnym punkcie programu ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry, opowiadał szczegółowo o ołtarzu Jerina. Zwrócił uwagę, że powstał on w dobie reformacji, gdy bp Jerin pisał do Nuncjatury Apostolskiej o tym, że Wrocław cały już jest sprotestantyzowany i tylko niewielu z terenu archidiecezji wrocławskiej pozostaje wiernych Kościołowi katolickiemu. Zaznaczył, że mimo tego to właśnie do protestanckich artystów malarzy i złotników zwrócił się, by wykonali ten ołtarz. Wyciągnął z tej opowieści wniosek na dziś, że zawsze trzeba próbować rozmawiać ponad podziałami. Pomimo różnic można pięknie działać razem.

czytaj dalej poniżej

Następnie uczestnicy podzielili się na mniejsze grupy udali się w różne zakątki Ostrowa Tumskiego. Zwiedzali miejsca niedostępne na co dzień m.in. kaplice katedralne, ale również weszli na katedralną wieżę. - W punkcie informacyjnym Ostrowa Tumskiego oglądali filmy ukazujące początki Ostrowa oraz to jak się on rozwijał. Zabraliśmy ich również do łaźni Caritas, by opowiedzieć jak funkcjonuje to miejsce i kto z niego korzysta - wymienia P. Trawka. Uczestnicy zjazdu odwiedzili również Bibliotekę PWT, gdzie poszukiwali wskazówek do dalszych zadań, które zlokalizowane były w różnych zakamarkach Papieskiego Wydziału Teologicznego.

W kościele pw. śś. Piotra i Pawła ks. dr Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej, opowiadał o początkach chrześcijaństwa oraz o tym dlaczego święci Piotr i Paweł są tak bardzo czczeni w Kościele. - Najmłodsza grupa przeszła szlakiem krasnali po Ostrowie Tumskim. Najstarsi podzieleni zostali na grupę męską i żeńską. Ci pierwsi odwiedzili seminarium duchowne, a dziewczyny udały się do klasztorów żeńskich - marianek, jadwiżanek, sióstr Serca Bożego i sióstr Notre Dame. Piękna rzecz odbyła się w kościele pw. św. Marcina, w którym pan Andrzej Garbarek, wykładowca studium organistowskiego, zaprezentował jak działają organy. Co ciekawe również improwizował na zadany przez uczestników warsztatu temat, którym był motyw przewodni z serialu "Czterej pancerni i pies" - dodaje.

Były również warsztaty medialne prowadzone przez ks. Łukasza Romańczuka z tygodnika "Niedziela" - W tym wypadku młodzi pisali informację prasową, a następnie relacjonowali dzisiejsze spotkanie przed kamerą. Natomiast Karol Białkowski z "Gościa Niedzielnego" opowiadał jak rozpoznać fake newsy oraz jak się nie dać oszukać - opowiada P. Trawka.

 Zjazd Szkolnych Kół Caritas zakończył się posiłkiem w ogrodach Caritas.