Kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy

bp PKWP/mr

publikacja 22.05.2022 11:17

W "Stacji Dialog", wrocławskim Biurze PKWP, ruszył kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Stowarzyszenie planuje niebawem warsztaty, które pomogą potrzebującym w napisaniu CV i znalezieniu pracy.

Kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy Działania pomocowe dziś koncentrują się nie tylko na tych, którzy przyjechali do Polski, ale zwłaszcza na Ukraińcach próbujących na nowo rozpocząć życie. Archiwum PKWP

Miliony Ukraińców uciekło z kraju w obawie o swoje życie. Tysiące z nich dotarło pociągiem do Wrocławia. W mieście szukali schronienia po wyczerpującej podróży. Na Dworcu Głównym PKP swoje wsparcie zaoferowało biuro Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Uchodźcy mogli znaleźć w nim ciepły posiłek, kawę, herbatę, dostęp do psychologa, a także informację o tym, gdzie iść na nocleg.

W tych działaniach PKWP współpracowało m.in. z wojewodą, a także przedsiębiorcami. Otwarte serca pokazali zwykli mieszkańcy Dolnego Śląska. Wspólne działanie pozwalało na wydawanie 3 tys. obiadów dziennie. Umożliwiło też wysłanie pięciu transportów na Ukrainę z najpotrzebniejszymi produktami. Pracę Biura PKWP w tamtym czasie wspierało nawet 2 tys. wolontariuszy.

Działania pomocowe Papieskiego Stowarzyszenia dziś koncentrują się nie tylko na tych, którzy przyjechali do Polski, ale zwłaszcza na Ukraińcach próbujących na nowo rozpocząć życie. Stąd specjalna oferta dla nich.

- Zaczęliśmy kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Obejmuje on ok. 40 godzin podstawowej nauki. Ten kurs nazywa się "Rozmówki przy kawie" - mówi ks. Andrzej Paś, dyrektor Biura PKWP we Wrocławiu. Wyjaśnia, że inicjatywa "pozwoli obywatelom Ukrainy odnaleźć się w nowych realiach".

Potrzebujący mogą skorzystać także z oferty "Stacji Dialog" w kolejnych tygodniach i miesiącach. Na Dzień Matki zaplanowano warsztaty plastyczne.

- Mamy wspólnie ze swoimi pociechami będą mogły spędzić czas w naszym lokalu - zaznacza ks. Paś.

Na Dzień Dziecka w Biurze PKWP motywem przewodnim będzie kolej. - Zapraszamy na zwiedzanie dworca, gry i zabawy harcerskie, zabawy pod przewodnictwem animatora - wyjaśnia ks. Paś. W Dniu Ojca propozycja "Stacji Dialog" to koncert pt. "Tata i ja". W czasie letnim kalendarz Stowarzyszenia przewiduje warsztaty pomocowe, którym towarzyszyć będzie hasło "Jak to zrobić?". Zajęcia będą obejmowały wsparcie w szukaniu pracy, pisaniu CV i listu motywacyjnego, a także doskonalenie języka.

Kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy