Przygoda z Ignacym

ac /inf.pras.

publikacja 25.05.2022 15:27

Archeologiczne znaleziska, kosmiczne zagadki i mnóstwo innych wyzwań stanęło przed uczniami klasy drugiej w Zespole Szkół nr 9 we Wrocławiu.

Przygoda z Ignacym Patrycja Kubacka - jedna z uczestniczek programu. Archiwum Zespołu Szkół nr 9

Projekt, w którym wzięli udział, zrodził się z inspiracji książką „Być jak Ignacy”. Opisana w niej wakacyjna historia Majki i Tomka, którzy zamiast w Grecji, lądują na wsi na południu Polski, okazuje się wielką przygodą, podczas której osobiście poznają sławnego wynalazcę Łukasiewicza.

– Zaglądając w głąb XIX wieku, a także do szybu, skąd wkrótce wytryśnie ropa naftowa, mogą się wykazać własną przedsiębiorczością. Takich kompetencji poszukuje współczesna edukacja. Dzięki książce „Być jak Ignacy” (Pawlak Romek) w szkolne życie wtargnęła przygoda. Pytanie brzmi, czy ropa to fascynujący temat dla wczesnego "szkolaka"? Tak – jeżeli tylko zdobędzie okazję do eksperymentowania – mówi Katarzyna Polowczyk, wychowawczyni klasy 2m.

Taką szansę na rozwój nowoodkrytych pasji otrzymali uczniowie klasy drugiej w Zespole Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego 1 we Wrocławiu. Przez kilkanaście tygodni mierzyli się z kolejnymi małymi projektami. Polarne wyprawy, podniebne osiągnięcia i zagadkowa przyroda stworzyły im wiele możliwości. Dzieci badały także fascynujący mózg i wytwarzały proste maszyny, sięgały po archeologiczne znaleziska i kosmiczne zagadki.

– Jak przebiega projekt? Ma charakter zadań, 8 mini projektów, w których zdobywamy wiedzę, prowadzimy doświadczenia i zadajemy pytania, a także … liczymy punkty. Zadania umieszczono na platformie, co dodatkowo uatrakcyjnia udział. Raportowanie, wgrywanie zajęć oraz tworzenie pracy konkursowej to część przygody z Ignacym – wyjaśnia K. Polowczyk. – Przed nami eksperymenty ze światłem i poznawanie "energetycznych wynalazków", dzięki którym życie jest wygodniejsze. Odkrywanie tajemnic, stawianie niektórych pytań czasem po raz pierwszy w życiu... Po co satelitom żagle? Jak działa nawigacja? Co to są śmieci kosmiczne? To naprawdę może być ciekawe.

*

Program edukacyjny “Być jak Ignacy” przygotowany jest przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach.