KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ. Koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

ac /inf.pras.

publikacja 02.06.2022 20:38

"Cesarski koncert" odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (pl. Wolności 1, Sala Główna) w piątek 3 czerwca o 19.00. Do wygrania są dwa podwójne zaproszenia.

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY. DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ. Koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu zaprasza. Agata Combik /Foto Gość

Program:

L. van Beethoven V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 „Cesarski”
B. Dean Gneixendorf Music – A Winter's Journey – koncert fortepianowy (polskie prawykonanie, zamówienie NFM i innych partnerów).

Wykonawcy: Martyn Brabbins – dyrygent, Jonathan Biss – fortepian, NFM Filharmonia Wrocławska. Czas trwania: 90 minut.

Podwójne zaproszenia wygrają dwie osoby, które jako pierwsze nadeślą na adres wroclaw@gosc.pl odpowiedź na konkursowe pytanie:

Z powodu utraty którego ze zmysłów cierpiał Ludwig van Beethoven?

A – utraty wzroku, B – utraty słuchu, C – utraty smaku.

Koncert będzie okazją do wysłuchania dzieła Ludwiga van Beethovena, a także do poznania inspirowanej jego twórczością kompozycji współczesnej.

Muzyczne wydarzenie rozpocznie wykonanie V Koncertu fortepianowego Es-dur „Cesarskiego”, dzieła, które okazało się ostatnim, jakie kompozytor przeznaczył na instrument solowy z orkiestrą. Podtytuł, pod którym utwór jest powszechnie znany, nie pochodzi od Beethovena, lecz od jego angielskiego wydawcy, Johanna Baptista Cramera. Utwór jest przebojowy w charakterze, a wirtuozowska i błyskotliwa partia solowa daje wykonawcy świetną okazję do zaprezentowania swoich możliwości.

Goście wysłuchają również koncertu fortepianowego Gneixendorf Music – A Winter's Journey autorstwa australijskiego twórcy Bretta Deana – który zainspirowany został epizodem z biografii Beethovena. Kompozytor w 1826 r. przyjechał w odwiedziny do brata, ale po kilku dniach pomiędzy mężczyznami wybuchła gwałtowna kłótnia. Kompozytor wyprowadził się i zamieszkał u lokalnego handlarza, który zaoferował mu trzy pokoje na pierwszym piętrze swojego domu. Artysta pracował tam nad swoim ostatnim kwartetem smyczkowym oraz wprowadzał ostatnie poprawki do IX Symfonii. Powrócił do Wiednia na początku grudnia, a tytułowa „podróż zimowa” odkrytym powozem przyczyniła się do zapalenia płuc i w rezultacie do poważnej choroby, która skończyła się zgonem kompozytora.