Głupi w oczach świata, ale nie głupi w oczach Boga

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 27.08.2022 21:50

W archikatedrze wrocławskiej odbyła się powakacyjna odprawa katechetyczna. W tym roku wspólna dla wszystkich uczących w szkołach: nauczycieli religii, kapłanów i sióstr zakonnych.

Głupi w oczach świata, ale nie głupi w oczach Boga Bp Maciej podczas Eucharystii w ramach odprawy katechetów zwracał uwagę na fakt posłania przez Boga. Zachęcał, by katecheci przeczytali dwa pierwsze rozdziału Listu św. Pawła do Koryntian. Maciej Rajfur /Foto Gość

Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga. - Dziękuję w imieniu Kościoła za waszą posługę w głoszeniu katechezy. A oprócz podziękowań chcę złożyć wyrazy pokrzepienia, które kieruje do nas dzisiejsze Słowo Boże - mówił w homilii.

Podkreślił, że katecheci spotkali się w katedrze na rozesłaniu-posłaniu. - A pierwszą sprawą, którą należy sobie uświadomić, jest nie to, do kogo jesteśmy posłani, czyli jaki jest stan rodzin, społeczeństwa. Pierwszą sprawą jest to, kto posyła. Od kogo jesteś posłany/posłany. Bycie katechetą to bycie włączonym w łańcuch posłań, który zaczyna się od Ojca - nauczał wrocławski biskup pomocniczy.

Podkreślał, że w życiu warto mieć misję, która świat przemienia, wnosi światło i nadzieję, której nie da nikt, tylko Pan Jezus.

- Pan posyła ciebie, byś głosił/głosiła Ewangelię. Jesteśmy głupi dla świata, bo głosimy mądrość ukrzyżowaną. Zachęcam do tego, by osobiście wrócić do pierwszych dwóch rozdziałów Listu św. Pawła do Koryntian. Zwłaszcza w najbliższych dniach, w pierwszych dniach września. Gdy przyjdzie potrzeba poczucia sensu tego, co się dzieje - mówił bp Małyga.

Zaznaczył, że posłani mają dawać serce i miłość do posłanych. To czasem trudna miłość, ale jest to dawanie tego, co mamy.

- Kto ma pięć talentów, niech daje pięć, kto ma dwa, niech da dwa. A mówiąc bardziej nowoczesnym językiem: profesjonalizm i kompetencja, a nie gnuśność i nieużyteczność, o których także mówi Ewangelia. Ich chcemy się ustrzec w naszej posłudze. Być głupim w oczach świata, to głosić mądrość ukrzyżowaną. Tak, głupim można być, będąc jednocześnie profesjonalnym, kompetentnym, kochającym. Ale nie chcemy być głupimi w oczach Boga. A głupi w oczach Boga to ten, który przestał głosić mądrość ukrzyżowaną. Jest gnuśny i bezużyteczny. Zatem przed nami piękna droga. Może wiele ciemnych dolin, może kilka pięknych szczytów. Zachowajmy pamięć, kto nas posyła: Ojciec, przez Syna, w Duchu Świętym, przez Kościół - nauczał kaznodzieja.

Po Mszy świętej wykład inaugurujący w auli Papieskiego Wydziału Teologicznejgo wygłosił Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Na następnej stronie prezentujemy słowo Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023.

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023.

Rozpoczynany nowy rok szkolny jest darem Pana Boga dla nas wszystkich. Chcemy tworzyć wspólnotę, być razem, uczyć się i pracować nad sobą, każdy według swej roli i powołania. Chcemy razem podejmować wyzwania, które przynosi nowy rok szkolny i katechetyczny.

Program duszpasterski na najbliższy rok zaprasza nas do wiary w Kościół Chrystusowy. Odkrywajmy piękno Kościoła jako wspólnoty, w której możemy doświadczać obecności i działania Boga. Okazją ku temu jest formacja w wielu grupach i ruchach religijnych działających w naszych parafiach. Włączajmy się w życie tych różnorodnych wspólnot formacyjnych. Jest to zaproszenie do wszystkich nas zaangażowanych w wychowanie. Szczególnym czasem doświadczania Kościoła Chrystusowego będą organizowane w przyszłym roku Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Skorzystajmy z tej szansy pogłębienia swojej wiary w Chrystusa i Jego Kościół.

W duchu wiary w Kościół Chrystusowy bądźmy otwarci na wszystkich, których spotkamy na naszej drodze życia. Nieśmy ofiarnie pomoc dla naszych braci i sióstr z Ukrainy. W naszych szkołach i rodzinach okazaliśmy im w ostatnim czasie tak wiele serca i gościnności. Dziękując za to dobro, twórzmy nieustanie wspólnotę, w której jest miejsce dla każdego.

Drodzy Uczniowie! Jesteście bardzo ważnymi członkami Kościoła. Bądźcie posłańcami pokoju Bożego dla swoich kolegów i koleżanek. Czas nauki niech będzie nawiązywaniem i pogłębianiem osobistej relacji z Chrystusem obecnym w Kościele. Otoczcie troską szczególnie tych, którzy przeżywają różnorodne problemy osobiste. Pandemia spowodowała, że wielu młodych ludzi zaczęło cierpieć i odczuwać różne lęki. Starajmy się ich zauważyć, okazując im bliskość i wsparcie. 

Drodzy Nauczyciele! Jesteście nam bardzo potrzebni. Bez Was młodzi ludzie tracą możliwość kształcenia się i wychowania. Niech Was nigdy nie zabraknie! Nie zatraćcie poczucia własnego wybrania i potrzeby Waszej nauczycielskiej misji. Dziękujemy Wam za Wasz trud i poświęcenie.

W sposób szczególny dziękujemy wszystkim Nauczycielom religii i Katechetom. Wasza posługa pomaga podjąć młodym odkrywać piękno Kościoła Chrystusowego. Bądźcie silni wobec wszystkich trudności. Podejmujcie wysiłek własnej formacji, aby nauczanie było na najwyższym poziomie. Zachęcajcie swoich bliskich i znajomych do wyboru studiów dających przygotowanie do pracy katechetycznej. Ufam, że dzięki naszemu wspólnemu zaangażowaniu nie zabraknie osób chętnych do nauczania religii. Odrzućmy lęki spowodowane myśleniem, że lekcja religii jest przedmiotem trudnym lub niepewnym co do swej przyszłości. Postrzegajmy lekcję religii jako pracę piękną, pewną i potrzebną.

Was, Drodzy Rodzice, proszę o pomoc i życzliwość w dziele wychowania waszych pociech. Miejcie staranie o wychowanie religijne Waszych dzieci. Posyłajcie Wasze dzieci na lekcje religii. Wśród całej troski o wychowanie niech nie zabraknie troski o Pana Boga w życiu Waszych dzieci.

Przeżyjmy twórczo XII Tydzień Wychowania, który rozpocznie się w naszej Ojczyźnie w niedzielę 11 września. Hasłem będą słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem” (J 14, 6). Odkrywajmy w Chrystusie drogę i sens wychowania.

Na nowy rok szkolny życzymy wszystkim Bożego błogosławieństwa.

W imieniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP

+ Wojciech Osial

Warszawa-Łowicz, dnia 1 września 2022 r.