O niezwykłej podziemnej armii - jedynej takiej na świecie

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 01.09.2022 23:09

Na placu przy Centrum Historii Zajezdnia stanęła wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Armia Krajowa". IPN zaprasza, by nauczyciele zgłaszali klasy do indywidualnego oprowadzania ze świadkami historii.

O niezwykłej podziemnej armii - jedynej takiej na świecie Wystawa przestawia genezę Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji Polski i Europy, wprowadza w temat Polskiego Państwa Podziemnego. Janusz Wolniak

Uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Armia Krajowa” odbyło się 1 września w południe. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli żołnierze Armii Krajowej - największej podziemnej armii świata w czasie II wojny światowej.

- Ta wystawa dopełnia to miejsce. Ściany Centrum Historii Zajezdnia zostały wykonane z cegły, a znak Polski Walczącej zawsze kojarzy się z malowaniem go na murach-cegłach walczącej Warszawy. To opowieść o ludziach, którzy w czasie okupacji nieśli wolność i nadzieję na jutro i pojutrze. Nadzieję wolnej Rzeczpospolitej - przemawiał dr Paweł Rozdżestwieński, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa przedstawia genezę Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji Polski i Europy, wprowadza w temat Polskiego Państwa Podziemnego. Wiele miejsca poświęcono powstaniu warszawskiemu i losom walczącym w nim żołnierzy.

- Tu, w Centrum Historii Zajezdnia, zaczyna się polski Wrocław, dlatego ta wystawa jest jak najbardziej na miejscu - stwierdzi dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Wyraził otwartość na tego typu inicjatywy.

- Ta wystawa ma wybitny wymiar historyczny i patriotyczny. Przeciwstawia się kłamstwom i fałszowaniu historii na temat Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Wystawa niesie przesłanie dla młodzieży, która odbiera symboliczną pałeczkę patriotyzmu od starszych pokoleń. Ta sztafeta pokoleń była, jest i będzie. To ona zadecyduje o przyszłości Polski - zwracał uwagę prof. Stanisław Ułaszewski, prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. 

Podkreślił, że wystawa otworzyła się 1 września, w kolejną rocznicę napaści Niemiec na Polskę.

- Ekspozycja pokazuje największą podziemną armię świata, która powstawała w związku z poddaniem się Polski po agresji Niemiec. Armia Krajowa walczyła o naszą wolność. Chcę zaapelować do szkół, że czekamy na zgłoszenia nauczycieli, by klasy odwiedzały tę wystawę i spotkały się ze świadkami historii, którzy są gotowi, by opowiedzieć o swoich losach. Możemy organizować indywidualne spotkania przy tej ekspozycji - mówiła dr Katarzyna Pawlak Weiss, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w IPN.

O niezwykłej podziemnej armii - jedynej takiej na świecie O niezwykłej podziemnej armii - jedynej takiej na świecie