Przyjrzyj się ikonom najbliżej jak można

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 29.09.2022 10:31

Galeria i Pracownia Ikon przy ul. św. Antoniego 34 we Wrocławiu zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. Zobacz, jak pracuje ikonopis i jak powstaje ikona. Odwiedź sklep z tradycyjnymi i współczesnymi ikonami.

Przyjrzyj się ikonom najbliżej jak można Ikona ma za zadanie otwierać w nas relację z Ojcem, Synem, Duchem Św., Matką Bożą i braćmi błogosławionymi. Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość

W niedzielę 2 października od godziny 9 do 18 każdy miłośnik sztuki może zaspokoić swój artystyczny głód. 

- Do naszej galerii i pracowni ikon zapraszamy najbardziej tych, dla których sztuka sakralna stała się nudą i kiczem. Każdego, kto chce się przekonać, że dobra sztuka to ta mająca duchowe wnętrze. Wynikająca z przeżyć i dialogu twórcy z Bogiem. Ikona i jej interpretacje są tu zawsze głęboką refleksją nad dzisiejszą rzeczywistością, zaspokojeniem potrzeby ciszy, bliskości, dotyku - mówi Hubert Kampa, artysta, ikonograf i prezes Fundacji In Blessed Art.

Jak tłumaczy, każda praca to zawsze rozmowa z Bogiem i świętymi. Szczególnym atutem poznania i doświadczenia tej twórczości jest możliwość wyciszenia i głębszej refleksji.

Ikona przecież ma za zadanie otwierać w nas relację z Ojcem, Synem, Duchem Św., Matką Bożą i braćmi błogosławionymi. Jak uczą filozofowie, to przeżycie estetyczne prowadzi do otwarcia osoby na dialog.

- Zapraszamy więc do przeżycia estetycznego wśród przyciemnionych świateł, płomienia kaganka lampady, zapachu prawdziwego greckiego kadzidła, kolorów i świętych oblicz. A po tych doświadczeniach na posmakowanie darów naszych lokalnych tradycyjnych wyrobów - zachęca p. Hubert. 

Podczas drzwi otwartych pracowni i galerii można zobaczyć wystawę "Zmienić w dobro", ikony wykonane na deskach ze skrzyń po amunicji przywiezionych z Ukrainy, wystawę "Mariupolska Ikona" autorstwa różnych ikonopisów.

Oprócz wrażeń i doznań artystycznych będzie można spróbować tradycyjną, regionalną nalewkę z młodych pędów sosny, prawdziwy tradycyjny śląski kołacz oraz napary z ziół według przepisów św. Hildegardy.