Uroczysta gala zakończyła Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany

Agata Combik Agata Combik

publikacja 14.10.2022 10:21

Wśród nagrodzonych znalazł się film, który powstał we Wrocławiu. Nagrodę dla "Filmu, który zmienia życie" otrzymał "Non possumus" w reżyserii ks. Tomasza Filinowicza - duszpasterza niesłyszących.

Uroczysta gala zakończyła Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany Statuetki "Maksymiliany". Agata Combik /Foto Gość

Ambasadorem nagrody dla „Filmu, który zmienia życie” jest Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Do statuetki Maksymiliana dołączona jest nagroda pieniężna w wys. 4000 zł, a także wieczne pióro od Pana Prezydenta. W filmie zagrali aktorzy niesłyszący lub niedosłyszący związani z Fundacją FONIS. O trzyletnim okresie życia Prymasa Tysiąclecia opowiedzieli językiem migowym (lecz film przystosowany jest do odbioru przez osoby nie znające tego języka). Więcej o filmie TUTAJ.

Nagrodę przyznawaną przez Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego otrzymał film „Nędzarz i Madame” (reż. Witold Ludwig), nagrodę w Konkursie Młodzieżowym – „Tylko drgnij” (reż. Jacek Goleniak). 

Nagroda publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego oraz Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego przyznawana przez jury przypadła filmowi „Powołany” (reż. Jan Sobierajski), nagrodę publiczności dla Najlepszego Filmu Fabularnego otrzymał „Nędzarz i Madame” (reż. Witold Ludwig), nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego – „Odkupienie” (reż. Fran Kranz).

Festiwal – organizowany przez Fundację Vide et Crede oraz franciszkanów z Niepokalanowa – trwał od 8 do 13 października. Odbywa się w stolicy Dolnego Śląska od 2016 roku i stanowi kontynuację festiwalu, który zainaugurowany był przed laty w Niepokalanowie. Jego celem jest coroczne podsumowanie polskiego i światowego dorobku w dziedzinie filmu inspirowanego wartościami ewangelicznymi, a także wspieranie twórczości filmowej pozostającej w zgodzie z katolicką nauką społeczną.