Ogień dwóch Serc w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie

Agata Combik Agata Combik

|

Foto Gość

publikacja 04.11.2022 21:31

- Czy umiesz "ustawić się na niebo", być kreatywny w zabieganiu o świętość? - pytał o. Krzysztof Piskorz OCD podczas Mszy św. rozpoczynającej listopadowe całonocne czuwanie. Tradycyjnie zaczyna się ono w pierwszy piątek, a kończy o poranku w pierwszą sobotę miesiąca.

Ogień dwóch Serc w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie Modlitwie towarzyszą relikwie świętych. Agata Combik /Foto Gość

Nie nieuczciwość rządcy została pochwalona, ale jego spryt, zdolność przewidywania - zauważył kapłan, nawiązując do nieuczciwego rządcy z Ewangelii św. Łukasza. - A ja? Czy myślę o przyszłości, czy jestem przewidujący? Czy nastawiam się na to, że moja ojczyzna jest w niebie? Czy jestem kreatywny w trosce o zbawienie?

Ów rządca "wiedział, jak się ustawić", kombinował usilnie, by jakoś zadbać o swoją przyszłość. Dlaczego chrześcijanie nie zawsze są tak zapobiegliwi, nie "ustawiają się" na niebo? Nie myślą, co zrobić, by być świętym?

Zdjęcia:

Inna sprawa, zauważył karmelita, jak my tę świętość rozumiemy. - Świętość to nie jest nieskazitelność. Nie jest też naśladowaniem kogoś. Nie mogę być św. Faustyną czy ojcem Pio. Mam być sobą - podkreślił. - Chrześcijaństwo to życie w Duchu Świętym. Chrześcijańska kreatywność to pozwolenie, by Duch Święty mógł działać w tobie i przez ciebie - też w ewangelizacji, by mógł dotrzeć przeze mnie do danej osoby, objawił przeze mnie, jak ogromna jest Boża miłość.

Ojciec Piskorz wyjaśniał, że zachowywanie Prawa, moralne życie jest możliwe jako owoc daru ofiarowanego nam przez Boga, przy czym my mamy z Nim ze wszystkich sił współpracować, w swojej wolności pozwolić, by przyciągnęła nas świętość Boga. - Święty to ktoś, kto pozwolił się zagarnąć przez miłość Boga, pozwolił działać Duchowi Świętemu i był kreatywny - mówił o. Krzysztof, przypominając, że św. Tomasz z Akwinu "heroizm cnoty" (badany w procesach kanonizacyjnych) definiował jako przejaw Boskiej inicjatywy w wolności danego człowieka.

Nadzieją powinny nas napełniać także słowa św. Karola Boromeusza: "Pan wyprowadza dobro ze zła i dla naszego dobra posługuje się naszymi słabościami".

W ramach czuwania po Mszy św. rozpoczęły się modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie oraz nabożeństwo ewangelizacyjne. W programie znalazły się całonocne uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem, prowadzone przez różne wspólnoty, modlitwa różańcowa i poranna Eucharystia na zakończenie spotkania.

Tu transmisja z wydarzenia:

Ogień Dwóch Serc - transmisja całonocnego czuwania 4/5.11.2022 Karmel i Ty