Piękno oczekiwania. Adwentowe pieśni u św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Agata Combik Agata Combik

publikacja 27.11.2022 21:14

Uroczysta Msza św. i koncert przy ul. Kruczej we Wrocławiu zwieńczyły Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne - połączone z rekolekcjami - zorganizowane przez Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne.

Piękno oczekiwania. Adwentowe pieśni u św. Karola Boromeusza we Wrocławiu W warsztatach uczestniczyły osoby w z różnych stron Polski i spoza jej granic, w tym wielu prowadzących schole, chóry, a także ich członkowie. Agata Combik /Foto Gość

Uczestnicy trzydniowego spotkania doskonalili umiejętności wokalne, ale także wchodzili w ducha liturgii i w świat adwentowego oczekiwania na Zbawcę; „modlili się dźwiękami” i spotykali z ludźmi, którzy muzykę wplatają w swoją więź z Bogiem.

Gdy po niedzielnej Eucharystii potężny, ok. 200-osobowy chór, wyśpiewał „Pan króluje, oblókł się w majestat”, słuchacze zasmakować mogli piękna i mocy adwentowych dźwięków. Zabrzmiały między innymi „Otwórz się, niebo”, „Panie, nawróć mnie” czy piękna „Pieśń o Najświętszej Maryi Pannie” z muzyką Urszuli Rogali i słowami św. Efrema.

Warsztaty prowadzili: Katarzyna Młynarska, Urszula Rogala, Marcin Wasilewski-Kruk oraz o. Dawid Kusz OP, a nauki rekolekcyjne głosił o. Łukasz Miśko OP.

Zobacz zdjęcia:

– Prowadzący przekazali nam, że przez śpiew mamy wyrażać miłość. To coś, co najbardziej zapadło mi w pamięć – mówi uczestnik warsztatów o. Antoni Piskorek CMF. – Uderzyła mnie empatia prowadzących; starania, by pomóc każdemu zaśpiewać najlepiej daną pieśń swoim głosem, by z każdego człowieka wydobyć to, co najpiękniejsze.

– Nasze adwentowe warsztaty powracają po 2-letniej przerwie. Mają już co najmniej 9-letnią tradycję – tłumaczy Katarzyna Młynarska, założycielka i dyrektor Wrocławskiego Liturgicznego Studium Wokalnego, należąca jednocześnie do grona jego wykładowców. – Podczas tego spotkania łączymy pracę nad utworami sakralnymi, liturgicznymi, z rekolekcjami. Chodzi o pokazanie uczestnikom, że przez śpiew rozwijamy się harmonijnie jako osoby, rozwijamy swoją tożsamość.

Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne ma już ponad 15-letnią historię. – Jest tworzone przez profesjonalistów-pasjonatów, dla pasjonatów – zarówno amatorów, jak i osób z wykształceniem muzycznym, nawet wyższym – wyjaśnia K. Młynarska. – Pracujemy nad talentami muzycznymi, a zarazem jest to rodzaj formacji liturgicznej. Dążymy do tego, by bardzo świadomie modlić się przez śpiew. Od dwóch lat WLSW pracuje w trybie zdalnym – co wielu zainteresowanym ułatwia udział w zajęciach. Wśród studentów mamy również  osoby z zagranicy.

Podczas warsztatów wykonywane były utwory specjalnie skomponowane na tę okazję bądź też pieśni tradycyjne w nowych opracowaniach.