Odskocznia od codzienności

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 08.12.2022 11:00

Około 500 katechetów wzięło udział w dwóch sesjach Adwentowych Dni Skupienia, organizowanych przez Wydział Katechetyczny wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.

Odskocznia od codzienności Anna Miller uczy katechezy już ponad 15 lat. Karol Białkowski /Foto Gość

Jak zaznacza ks. Mariusz Szypa, dyrektor wydziału katechetycznego wszystkich nauczycieli katechezy, w tym księży, jest w naszej archidiecezji ponad 800. Wyjaśnia, że dzień skupienia ma podwójny wymiar. - Po pierwsze daje możliwość doskonalenia zawodowego, a po drugie służy formacji. Zaznacza, że wydział katechetyczny jest odpowiedzialny nie tylko za to, by wystawiać misje i skierowania oraz weryfikować kompetencje, ale również dbać o duchowy nauczycieli religii. - Katecheta to ten, który jest kompetentny nie tylko w przekazie wiary, ale także jest jej świadkiem.

Program obu spotkań - dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych - był taki sam. Najpierw katecheci spotkali się na wspólnej modlitwie podczas Mszy św. w katedrze wrocławskiej, a w drugiej części wysłuchali wykładów. - W części szkoleniowej podejmowane są na zmianę tematy teologiczne i praktyczne - mówi.

Anna Miller uczy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Oleśnicy. Uczy dzieci w wieku od 4 do 14 lat. Zapytana o to z jakim największym problemem mierzy się w swojej pracy, zaznacza, że trudnością jest brak świadectwa rodziców. - Jeśli rodzina nie praktykuje i nie chodzi do kościoła, to dziecko również. W katechezie uczestniczą ze względu na zbliżającą się I Komunię Świętą czy z bierzmowanie, choć ta druga okazja ostatnio nie jest już wystarczającym argumentem. Zdarzają mi się także sytuacje, że dzieci mówią wprost: "ja nie wierzę", a chodzą na lekcje religii, bo tego wymagają od nich rodzice - zauważa.

Zapewnia jednak, że stara się nie zniechęcać, bo ma przed sobą konkretny cel. - Ja z tymi dziećmi rozmawiam i widzę ich otwartość. One nie przeszkadzają na lekcji, ale słuchają i chłoną. Mam nadzieję, że kiedyś to ziarenko zakiełkuje, wyrośnie i wyda jakiś plon - zaznacza. Przyznaje, że brak możliwości zobaczenia tych owoców u wszystkich od razu jest trudne, ale ważne jest ewangeliczne sianie, a wierność temu zadaniu dodaje skrzydeł. - Oczywiście są też uczniowie, którzy reagują od razu i są chętni do natychmiastowego działania. W takich przypadkach łatwiej o motywację.

A co daje udział w dniach skupienia dla katechetów? A. Miller podkreśla, że bardzo umacniająca jest możliwość spotkania z kolegami i koleżankami po fachu i wymiana doświadczeń. Najważniejszą rzeczą, na którą zwraca uwagę jest jednak czas na modlitwę w skupieniu. - To odskocznia od tego, co mamy na co dzień. Zwykle tę chwilę na spotkanie z Bogiem musimy sobie w zabieganiu „wyrywać”. Modlę się z dziećmi przed każdą lekcją, ale moim zadaniem jest jednocześnie przyglądać się jak się dzieci zachowują. A tutaj jestem ja i Pan Bóg - nie elementu rozpraszającego.

Dni skupienia organizowane są przez wydział katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej przy udziale Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli dwa razy w roku - w Adwencie i w Wielkim Poście.