Stworzeni do wieczności

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 23.01.2023 10:15

Z okazji zbliżającego się liturgicznego wspomnienia św. Tomasza z Akwinu (28 stycznia) swoje patronalne święto obchodzi Papieski Wydział Teologiczny. Uroczystej Mszy św. w katedrze wrocławskiej przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, a homilię wygłosił biskup świdnicki Marek Mendyk.

Stworzeni do wieczności Bp Marek Mendyk. Karol Białkowski /Foto Gość

Świętowanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego. Homilię wygłosił biskup świdnicki Marek Mendyk. Na początku zwrócił uwagę, że czymś, co łączy dzisiejsze czytania, jest pytanie: jaki jest właściwie cel życia człowieka. - Stajemy w nich wobec alternatywy - wieczne zbawienie lub wieczne potępienie. Krótko mówiąc, człowiek został stworzony nie po to, by tylko chwilę żyć na ziemi, ale żyć na zawsze. (...) Pragnienie nieskończoności, choć bywa zagłuszane, istnieje w człowieku. Duch Święty, który w nas zamieszkuje, woła, że zostaliśmy stworzeni do miłości, która nie ma granic - mówił.

Dodał, że człowiek jest niejako skazany na świętość bądź na wieczną rozpacz. Tłumaczył na podstawie odczytanego fragmentu Ewangelii, że świętość to komunia z Jezusem. 

Nawiązując do liturgii słowa, zaznaczył, że wynika z nich przesłanie do nawrócenia i wolności. - Możemy powiedzieć, że nawrócenie jest drogą do wolności. Osiągnięcie prawdziwej wolności, której wszyscy pragniemy, zawsze wymaga osobistego i duchowego wzrostu na drodze wyrzeczeń. Na tym polega nawrócenie - zaczynamy go pragnąć, gdy uświadomimy sobie, że stawką jest wyzwolenie nas z samotności i pełne zjednoczenie z Bogiem. Niezależnie od tego jak daleko bądź blisko żyjemy Pana Boga, On, Bóg miłości, który pragnie naszego szczęścia, wzywa nas do nawrócenia. Tylko tak można poznać i pokochać Boga. To najwłaściwsza droga w kierunku szczęśliwości wiecznej - nauczał. Wyjaśniał, że tego uczył kiedyś św. Tomasz, a ta nauka jest aktualna i dziś. Przypomniał również, że uczelnia jest wspólnotą ludzi poszukujących sensu, ma stawać się warsztatem człowieczeństwa.

Bp M. Mendyk mówił w dalszej części o zagrożeniu, jakim jest dla wolności człowieka uleganie ideologiom, które stawiają człowieka na miejscu Pana Boga. Zauważył, że wiele uczelni próbując dostosować się do obecnych czasów, zapomina o tym, co jest istotą uniwersytetu: o tradycji uniwersyteckiej, która jest ponadczasowa, niezmienna, wieczna i ważna. - Wśród przyczyn, z jakich ludzie tracą wiarę w Boga, jest to, co można nazwać analfabetyzmem religijnym. Wielu współczesnych ludzi nic o Bogu nie wie albo wie o Nim niewiele, a wiedza jest obarczona błędami lub fałszywa. Nieprzypadkowo papież Benedykt XVI wymieniał religijną ignorancję - mówił.

Ordynariusz świdnicki podkreślił, że misja, jaką ma Papieski Wydział Teologiczny to kształcenie młodych i dorosłych w przekonaniu, że istnieją absolutne, niezmienne i niezależne od ludzkiej woli wartości, które można odkryć i poznać i które nadają sens ludzkiej egzystencji. - Także to, że poznawana przez człowieka rzeczywistość nie ogranicza się do sfery materialnej, ale ma też wymiar transcendentny - dodał i przekonywał, że mamy wiele powodów, by dziękować Bogu za Papieski Wydział Teologiczny.

Posłuchaj całej homilii:

Druga część uroczystości odbyła się na auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Przeczytaj relację: Wspólne dążenie do Prawdy.