Są szczęśliwi i chcą się tym szczęściem podzielić

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 28.01.2023 10:50

W archidiecezji wrocławskiej osób konsekrowanych - zakonników, sióstr zakonnych, wdów, dziewic i świeckich - jest blisko 900. Jakie były ich motywacje, by odpowiedzieć na Boże powołanie do życia ślubami czystości, posłuszeństwa i ubóstwa? 2 lutego odbędzie się wydarzenie pn. "Światło w mieście". Zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby posłuchać o szczęściu, jakiego doświadczają osoby konsekrowane.

Są szczęśliwi i chcą się tym szczęściem podzielić Zakonnicy to nie cierpiętnicy. Życie konsekrowane daje poczucie spełnienia! Henryk Przondziono /Foto Gość

Na spotkanie Zaproszeni na nie są przede wszystkim młodzi, którzy chcieliby usłyszeć o tym, że szczęście na tym świecie to również życie we wspólnocie zakonnej. - Zapraszamy wszystkich o 17.00 do katedry wrocławskiej. Pierwsza część będzie miała charakter modlitewny. Odśpiewamy Nieszpory i będziemy uwielbiać Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie - mówi o. Robert Pyrka, klaretyn, jeden z inicjatorów wydarzenia.

W drugiej części, w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, o 18.00 rozpocznie się panel dyskusyjny. W planach jest poruszenie kilku zagadnień. Pierwsze zostało nazwane "W głowie się nie mieści" i będzie dotyczyło drogi panelistów do życia konsekrowanego. Często te historie są wręcz nieprawdopodobne. Drugi temat to "Szczęśliwi", w którym goście opowiedzą o odkrywaniu swojej tożsamości, wypełnianiu woli Boga i poczuciu spełnienia.

Trzeci "Nie przestanę kochać" ma przypominać o tym, że życie konsekrowane wynika z miłości. - Czwarty temat "Uzależnieni" jest pewną prowokacją. Chcemy wskazać na naszą zależność od Pana Jezusa, która nie jest zniewoleniem, ale wybrana w wolności jest czymś, co prowadzi do dobra. Chrystus urodził się na ziemi jako zależne od człowieka dziecko i umiera na krzyżu zabity przez niego. To stoi w opozycji do współczesnych prób uniezależniania się od wszystkich wokół. To również okazja do zwrócenia uwagi na wspólnotę jako środowisko naszego życia - tłumaczy o. Pyrka. Piąte zagadnienie „Wszystko za życie” ma wskazać, że życie konsekrowane ma również wymiar ojcostwa i macierzyństwa, choć w wymiarze duchowym.

Spotkanie zakończy wspólna agapa ok. 20.00.

Więcej o inicjatywie można przeczytać w najnowszym "Gościu Wrocławskim" lub w wersji elektronicznej: Światło w mieście