W zabytkowej elicie

kb /prezydent.pl

publikacja 04.02.2023 10:58

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczył w piątek dokumenty opiekunom i zarządcom dziewięciu nowych obiektów, które zostały wpisane na listę Pomników Historii. Jednym z obiektów jest kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Stał się tym samym jednym ze 123 Pomników Historii w kraju.

W zabytkowej elicie Prezydent Andrzej Duda nieoficjalnie został zaproszony do Małujowic na uroczystości odpustowe. Wkrótce do Kancelarii Prezydenta zostanie wysłane oficjalne zaproszenie. mat. prywatne

Pielęgnowanie pereł, które ocalały, bardzo często ukryte i zapomniane, ma ogromne znaczenie dla zrozumienia wielkiej siły, jaka tkwi w nas i w naszej tradycji - zaznaczył w przemówieniu prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że wobec ponad tysiącletniej historii Polska ma relatywnie niewiele zabytków. - Wiele wojen, które przetoczyły się przez nasze ziemie w sposób straszliwy zniszczyło substancję dorobku, który powstawał tu przez cały okres istnienia Rzeczypospolitej Polskiej w szerokim tego słowa znaczeniu; nie zawsze wtedy, kiedy w sensie politycznym była ona na mapie - mówił. Przyznał, że zawsze jest to dla niego radosna i bardzo ważna uroczystość. - W mojej służbie prezydenckiej pamięć historyczna i jej związek z teraźniejszością mają istotne znaczenie dla przyszłości naszego kraju, dla budowania postaw obywatelskich i patriotycznych, które są niezwykle istotne - zaznaczył.

W uroczystości w Warszawie wzięło udział aż 14 osób związanych z ubieganiem się przez małujowicki kościół o zaszczytny tytuł. - Byliśmy największą grupą, która przybyła do Pałacu Prezydenckiego - relacjonuje ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba i kustosz funkcjonującego tu od kilku lat sanktuarium.

Proces ubiegania się o tytuł Pomnika Historii rozpoczął się w 2010 roku. - W tym czasie musieliśmy udowodnić, że nasza świątynia jest zabytkiem wysokiej klasy. Na pewno na plus była przeprowadzona renowacja. Gdyby nie to, droga byłaby jeszcze trudniejsza. Pracował na to cały sztab ludzi. Bardzo ściśle współpracujemy z lokalnymi władzami. Sprawą zajął się wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, ale ogromne zaangażowanie było również ze strony Starostwa Powiatowego w Brzegu.

Radosław Preis, Powiatowy Konserwator Zabytków przyznaje, że proces przygotowawczy to ogromny wysiłek i wiele odbytych spotkań. - Całą dokumentację udało się opracować dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Ten dokument pozwolił dobrze ocenić obiekt i jego wartości. Po konsultacjach w różnych radach i ministerstwie kultury ta ocena trafiła do Pałacu Prezydenckiego, gdzie w wraz z panem prezydentem sztab ludzi podjął decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu naszego wniosku - wyjaśnia. - Ta uroczystość to zwieńczenie wieloletniej pracy, wielu osób.

A jakie korzyści wynikają z posiadania tytułu Pomnika Historii? - Opieka konserwatorska jest taka sama, bo kościół jest cenny i będzie. Są jednak większe możliwości otrzymania dofinansowania na wymagane remonty. Pomnik Historii ma zawsze dodatkowe punkty przy ubieganiu się o środki publiczne na utrzymanie obiektu - wyjaśnia. Zwraca też uwagę na ogromny walor promocyjny. To są filmy i wydawnictwa książkowe, również przewodniki, a przez to i nowi turyści.

Ks. M. Sałowski przyznaje, że sama uroczystość w Pałacu Prezydenckim była bardzo przejmująca dla uczestników. - Jestem urzeczony gościnnością pary prezydenckiej. Pan prezydent i pani prezydentowa poświęcili nam mnóstwo czasu. Tego się nie spodziewałem - mówi zachwycony. - W luźnej rozmowie pytał nas o Małujowice, a my zaprosiliśmy go do nas na uroczystości odpustowe w wakacje. Wtedy podziękujemy podczas Mszy św. za ten zaszczytny tytuł.

W kościele pw. św. Jakuba w Małujowicach znajdują się największe i najbogatsze polichromie gotyckie w Polsce (XIV wiek). Na powierzchni ponad 1000 m2 przedstawiają malowane sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz z życia NMP. Uzupełnieniem malarstwa jest unikatowej skali strop patronowy, a także dekoracja rzeźbiarska, która imponuje bogactwem form i wątków treściowych. Na przykładzie kościoła możemy prześledzić polityczne i społeczno-gospodarcze procesy zachodzące na Śląsku i w Europie.

Kościół pw. św. Jakuba był jednym z dziewięciu obiektów uhonorowanych podczas uroczystości tytułem "Pomnik historii". Obiekt znajduje się w województwie opolskim, ale na terenie archidiecezji wrocławskiej.

Czytaj także: