Astronomiczne ciekawostki

Karol Białkowski

|

Gość Wrocławski 9/2023

publikacja 02.03.2023 00:00

Rok 2023 jest poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Wydawałoby się, że to raczej mało wrocławska postać, tymczasem jego związek ze Śląskiem i Wrocławiem jest dość znaczący.

Tak – według obrazu zamieszczonego w wydanej w 1587 r. książce pt. „Icones sive imagines virtorum Literis Illustrium”, której autorem był Nicolaus Reusner – wyglądał naukowiec. Tak – według obrazu zamieszczonego w wydanej w 1587 r. książce pt. „Icones sive imagines virtorum Literis Illustrium”, której autorem był Nicolaus Reusner – wyglądał naukowiec.
Karol Białkowski /Foto Gość

Napisać, że „zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię” to w sumie nic nie napisać, choć przewrót nazywany od jego nazwiska kopernikańskim zdeterminował postrzeganie świata już na zawsze. Poza tym, że był wybitnym astronomem, zajmował się również matematyką, medycyną, ekonomią, polityką i teologią. Zapewne znalazłoby się jeszcze co najmniej kilka dziedzin, w których był wybitnym naukowcem. Mikołaj Kopernik to modelowy przykład człowieka renesansu.

Nasz czy nie?

Spór o to, czy wybitny naukowiec był Polakiem czy Niemcem trwa od wielu lat. – Ze względu na jego wspaniałe odkrycia każdy chciałby przypisać sobie jego narodowość. Sam siebie określał jednak mianem: „Mikołaj, syn Mikołaja z Torunia”. Na pewno możemy o nim powiedzieć, że żył i funkcjonował na terenie państwa polskiego (m.in. studia w Krakowie), jak i niemieckojęzycznego Torunia, kontrolowanego przez zakon krzyżacki. Działał również na terenie biskupstwa warmińskiego, które mimo swojego położenia nie podlegało Krzyżakom – zaznacza ks. Stanisław Wróblewski, historyk.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.