Zaproszeni do przyjaźni - z Bogiem i z człowiekiem

Agata Combik Agata Combik

publikacja 26.03.2023 21:05

Dwudniowe rekolekcje dla członków Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców Archidiecezji Wrocławskiej odbyły się w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Podczas niedzielnej Eucharystii ks. Jakub Deperas mówił o znaczeniu przyjaźni.

Zaproszeni do przyjaźni - z Bogiem i z człowiekiem Na zakończenie rekolekcji. Agata Combik /Foto Gość

Dlaczego Jezus właśnie Łazarza wskrzesił z martwych? - Wśród możliwych powodów jest jeden szczególny - z nim łączyły Chrystusa głębokie więzi; Ewangelia używa na ich opisanie słowa oznaczającego miłość przyjacielską - zauważył kapłan. Łazarz, Maria i Marta to przyjaciele Jezusa.

Zdjęcia:

- Każdy z nas jest zaproszony do grona przyjaciół Jezusa - mówił. - To główny cel naszego życia: zaprzyjaźnić się z Jezusem, rozmawiać z Nim, wiedzieć, że w każdej chwili życia On mi towarzyszy. Zaproszenie do wejścia w głęboką relację z Jezusem to pierwsze wezwanie dzisiejszej Ewangelii .

Ksiądz Jakub podkreślił, że to Bóg jest inicjatorem nawiązania takiej więzi, my możemy na Jego zaproszenie odpowiedzieć. Tylko On jest kimś niezawodnym w relacji z nami, każda więź międzyludzka prędzej czy później nas rozczarowuje - drugi człowiek nas rani, a my ranimy jego.

To nie znaczy jednak, by unikać relacji z ludźmi. - Jezus mocą swojego słowa przywraca życie, ale zwykle nie działa sam - zauważył kapłan, dodając, że kiedy Łazarz wychodzi z grobu, inni jego przyjaciele odwiązują go z opasek, chusty, pomagają w powrocie do normalnego funkcjonowania. W innej ewangelicznej scenie chory człowiek leżący przy sadzawce, zapytany o swoje pragnienia, najpierw mówi: "Nie mam człowieka...". Właśnie ten brak czyjejś obecności okazuje się najważniejszy.

- Potrzebujemy, żeby obok nas był przyjaciel. Pojawiają się jednak także pytania: "Czy ja jestem dla kogoś przyjacielem? Czy we mnie ktoś ma oparcie? Czy o mnie ktoś myśli jako o przyjacielu?" - podpowiadał kapłan. Zwrócił uwagę, że w naprawdę trudnych chwilach nie pomoże nam przeglądanie portali internetowych czy nawet SMS od koleżanki. Potrzebujemy czyjejś obecności, rozmowy.

Ksiądz Jakub zauważył, że każdy z nas ma jakiś grób - to może być grzech, jakiś brak emocjonalny, smutek, choroba, coś, co "zatacza kamień" nad nami i prowadzi do pogrążenia się w beznadziei. - Módlmy się, by doświadczenie wyjścia z grobu dzięki przyjaźni z Jezusem i z innymi ludźmi stało się naszym udziałem - mówił.

Rekolekcje zakończyły się wspólną agapą. - Spotykamy się w każdą 3. niedzielę miesiąca o 16.00 - zaprasza ks. Rafał Michaelis, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców.

Więcej wkrótce w papierowym wydaniu GN.


Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu zapraszają do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Konferencji i Wystawie w pierwszą rocznicę ogłoszenia dekretu Stolicy Apostolskiej "Natalia Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce", która odbędzie się 31 marca (piątek) na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu.

Program:

  • 10.00 Msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, pl. Zamkowy, Brzeg
  • 11.00 rejestracja uczestników
  • 11.15 otwarcie Konferencji
  • 11.30-12.50 prelekcje - cz. 1: "Człowieczeństwo i nauczycielstwo Natalii Tułasiewicz" - dr hab. Iwona Jazukiewicz, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, "Relacja mistrz-uczeń na kanwie wzajemnej inspiracji - oblicza uniwersyteckiej drogi bł. Natalii Tułasiewicz" - prof. Urszula Ostrowska, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, "Natalia Tułasiewicz w świecie i Kościele, czyli odpowiedź na wyzwania czasu" - prof. Barbara Judkowiak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, "Bł. Natalia Tułasiewicz - nauczyciel twórczy w przestrzeni odpowiedzialności" - dr Joanna K. Wawrzynów OSU, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu
  • 13.00 wystawa poświęcona bł. Natalii Tułasiewicz "Natalia Tułasiewicz-Wala"
  • 13.30 przerwa kawowa
  • 14.00-15.15 prelekcje - cz. 2: "Błogosławiona Natalia Tułasiewicz - fenomen kultury serca" - mgr Andrzej Wanat, nauczyciel polonista, Poznań, "Dojrzałość duchowa bł. Natalii Tułasiewicz w świetle listów z Hanoweru" - ks. prof. Jacek Hadryś, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, "Tajemnica doskonałej miłości bł. Natalii Tułasiewicz" - dr Andrzej Rzesoś, Polskie Stowarzyszenie Teologów Duchowości, "Medytacje na sopran i fortepian" - słowa: bł. Natalia Tułasiewicz, muzyka: Aleksandra Joanna Garbal, Agnieszka Sobczak - sopran
Zapisy na szkolenie DODN: https://dodn.dolnyslask.pl/szkolenie/?id=21723