Bł. Natalia Tułasiewicz. Wystawa i konferencja w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

ac /inf.pras.

publikacja 28.03.2023 17:06

31 marca odbędzie się tu konferencja poświęcona postaci niezwykłej nauczycielki, a do 19 kwietnia oglądać można wystawę ukazującą jej życie.

Bł. Natalia Tułasiewicz. Wystawa i konferencja w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Na wystawie zobaczymy rodzinne archiwalia. Materiały Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Wystawa, przygotowana przez Natalię Tułasiewicz-Walę, wnuczkę brata błogosławionej, ukazuje między innymi archiwalia rodzinne Tułasiewiczów, bezcenne rodzinne pamiątki.

Zobacz zdjęcia:

Jak wyjaśnia autorka wystawy, ekspozycja ukazuje historię życia niezwykłej kobiety: nauczycielki polonistki, w czasie wojny zaangażowanej w tajne nauczanie w Krakowie i okolicach, a potem prowadzącej swoją misję w obozie pracy przymusowej w Hanowerze.

Została tam wysłana jako emisariuszka podziemnej organizacji Zachód (powołanej z ramienia AK), w akcji pod kryptonimem Studnia vel Kaplica. Jako pracownica obozowa prowadziła tam działalność wychowawczo-apostolską: prowadziła katechezy, modlitwę, rozmaite spotkania literacko-muzyczne i edukacyjne. Zdekonspirowana ostatecznie trafiła do obozu zagłady w Ravensbrück. W przededniu jego wyzwolenia została zagazowana.

Wystawa pozwala poznać m.in. wzorce rodzinne błogosławionej, jej drogę duchowego rozwoju, zaangażowania społecznego, narzeczeńskiej miłości, ale także ostatnie etapy życia. Pokazuje również oddziaływanie przykładu postawy bł. Natalii na współczesnych ludzi.

"Bł. Natalia Tułasiewicz była osobowością niezwykle ciekawą. Przekonana o swojej świeckiej misji dążenia do świętości była wielbicielką przyrody, sztuki, szczególnie literatury, muzyki i teatru. W nich widziała piękno boże. Z wielką pasją pisała o nich w swych pamiętnikach. Przejmując po ojcu żyłkę społecznikowską, żywo interesowała się polityką i życiem społecznym. Swój bogaty świat wewnętrzny pokazała nam w licznych opisach pamiętnikarskich. Natomiast działalność w obozie pracy relacjonowała w zakonspirowanych listach do rodziny z Hanoweru (...). Przetrwały one wojnę w archiwach rodzinnych, zachowując historyczną dokumentację i jej duchową spuściznę. Wystawa bogata jest w wiele cytatów, które w sposób namacalny ukazują drogę bł. Natalii Tułasiewicz ku świętości" - pisze N. Tułasiewicz-Wala.

Błogosławiona Natalia została beatyfikowana wśród 108 męczenników za wiarę II wojny światowej w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II. Rok temu została ogłoszona patronką nauczycieli w Polsce.

O zbliżającej się konferencji więcej TUTAJ.