Przyroda ma brać przykład z baby... i rosnąć

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 01.04.2023 22:04

Wielkanocne kulinarne przygotowania w gminie Skarbimierz już po pierwszym egzaminie. W Łukowicach Brzeskich po raz 16. odbył się Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną.

Przyroda ma brać przykład z baby... i rosnąć Zwycięska baba przygotowana przez przedstawicieli wsi Brzezina. Karol Białkowski /Foto Gość

Tegoroczna edycja była pierwszą po pandemicznej przerwie i zapewne przez to mniej okazałą w uczestników. Do rywalizacji o podniebienia jurorów i degustującą smakołyki publiczność rywalizowali przedstawiciele pięciu wsi. Poza konkursowymi babami na stołach znalazło się miejsce na inne wypieki kojarzone z Wielkanocą, a także potrawy bardziej i mniej znane, a goszczące na stołach w poranek Niedzieli Zmartwychwstania. - Na szczęście dla naszych żołądków nie wszystko podlega ocenie - mówi ze śmiechem "Gościowi" Elżbieta Oficjalska z Muzeum Wsi Opolskiej, przewodnicząca jury konkursowego.

Kilka elementów jest jednak branych pod uwagę. - Oceniamy walory wizualne, ale też czy znajdują się tu tradycyjne potrawy ze stołów wielkanocnych. Walory smakowe oceniamy w przypadku baby wielkanocnej - dodaje. Zapytana jaka powinna być idealna baba wielkanocna zaznacza, że po pierwsze powinna być ciastem drożdżowym. Dlaczego taka jest właśnie tradycja? - To miało znaczenie dla ludności wiejskiej, która zajmowała się rolnictwem. Drożdże powodowały, że ciasto rosło i ten proces był przenoszony na realia otaczającego świata. Przyroda ma brać przykład z tej baby i również się rozwijać na wiosnę, a w efekcie dać dobre plony na jesień - wyjaśnia.

czytaj dalej pod zdjęciem

Przyroda ma brać przykład z baby... i rosnąć   Jurorzy oceniali wiele aspektów, ale najważniejszym były walory smakowe konkursowych bab. Karol Białkowski /Foto Gość

E. Oficjalska odniosła się również do obecnych w tym czasie na stołach mazurków. - To nie jest ciasto tradycyjne dla regionu Śląska Opolskiego. Zostało "przywiezione" na te ziemie po II wojnie światowej przez ludność ze Wschodu. - W mazurkach jest dużo bakalii i innych słodkości. To ciasto ma pokazać, że po długim poście, który był przestrzegany bardzo ściśle, możemy "zanurzyć" się nie tylko w mięsach, ale również w wyrobach cukierniczych i "odbić sobie" długi czas wstrzemięźliwości.

Drugim ocenianym elementem konkursu były palmy wielkanocne. - To specyficzny rodzaj palem, nawiązujący trochę do małopolskich. Zwykle jest to palma wysoka zdobiona bukszpanem i innymi zielonymi elementami - zasuszoną trawą i kwiatami z bibuły. Wysokość palmy jest jednym z elementów oceny, ale nie głównym, bo tu ważna jest tradycja. Sprawdzamy więc czy użyte rośliny są naturalne, a pozostałe ozdoby nie są sztuczne (plastik itp.). Ważne są również jakość wykonania, walory estetyczne - czy jest proporcjonalna i symetryczna, a także ogólny wygląd - czy jest on odpowiedni do tego, do czego była przeznaczona jako atrybut w liturgii Niedzieli Palmowej i część tradycji wielkanocnej.

Konkurs na Babę i Palmę Wielkanocną ubogaciły również występy zespołów ludowych "Leśne Echo" oraz "Piast".

Wyniki konkursu:

1. Sołectwo Brzezina

2. Sołectwo Małujowice

2. Sołectwo Łukowice Brzeskie

3. Sołectwo Żłobizna

Wyróżnienie: Sołectwo Skarbimierz - Osiedle