Służba zgodnie z dewizą: "Bóg, honor, ojczyzna"

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 20.05.2023 12:13

Na Ostrowie Tumskim odbyło się uroczyste nadanie sztandaru Aresztowi Śledczemu we Wrocławiu oraz Zakładowi Karnemu Nr 1 we Wrocławiu. Mszę świętą odprawił bp Maciej Małyga. W uroczystościach wziął udział wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha.

Służba zgodnie z dewizą: "Bóg, honor, ojczyzna" Poświęcenie sztandaru w archikatedrze wrocławskiej przez bp. Macieja Małygę. Archiwum służby więziennej

Sztandar dla służby więziennej to ważny symbol, który ma szczególne znaczenie dla całego środowiska oraz dla pracowników i funkcjonariuszy. Nadanie sztandaru jest wydarzeniem wyjątkowym, bowiem to nie tylko symbol, ale również zobowiązanie do ciągłego dbania o wartości i idee, jakimi kieruje się służba więzienna.

Wieloletnie tradycje i historia są ważne dla każdego pracownika i funkcjonariusza służby więziennej, a sztandar stanowi o nich pamiątkę i stale przypomina o misji, jaką pełnią wobec społeczeństwa. Jego obecność ma na celu wzmocnienie morale i poczucia jedności wśród funkcjonariuszy.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w archikatedrze wrocławskiej, której przewodniczył bp Maciej Małyga.

- Św. Paweł będąc w Koryncie, uległ lękowi i zwątpił, że on pośród tych ludzi w Koryncie jest w stanie coś zdziałać dla Chrystusa. Stwierdził, że raczej nic dobrego z nich już nie będzie. A Bóg pokazał mu w widzeniu, że się myli. Przypomniał mu, a właściwie odkrył przed Pawłem, że w tym mieście Bóg ma wielu swoich ludzi. Paweł swój lęk pokonał, inaczej patrzył na Koryntian. Znalazł później wśród nich wielu przyjaciół. Co ważne - nie spisał tych ludzi na straty. Dla was, pracujących w służbie więziennej ma to znaczenie. Przebywacie bowiem z ludźmi, którzy - wydawałoby się - że są spisani na straty. Może świat ich już przekreśla, ale wy nie. Podejmujecie tę służbę dla dobra społeczeństwa - mówił bp Maciej w homilii.  

Podczas Mszy świętej biskup poświęcił sztandary. Po modlitwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

W ceremonii wręczenia sztandaru wzięli udział: wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha, eurodeputowana minister Beata Kempa, wicewojewoda dolnośląski Bogusław Szpytma, zastępca dyrektora generalnego służby więziennej płk. Krzysztof Stefanowski i dyrektor okręgowy służby więziennej płk Andrzej Tesarewicz. Byli także przedstawiciele centralnych władz państwowych, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze innych służb mundurowych, osoby reprezentujące instytucje, z którymi wrocławskie jednostki penitencjarne przez lata istnienia współpracowały na różnych płaszczyznach, oraz szkoły mundurowe.

Wiceminister Sprawiedliwości Piotr Cieplucha przekazał na ręce dyrektorów Aresztu Śledczego we Wrocławiu oraz Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu sztandar. W czasie wydarzenia w drzewce sztandarów zostały wbite gwoździe honorowe oraz gwoździe pamiątkowe, a następnie dokonano wpisów do księgi pamiątkowej.

- Dziś jest wielki dzień dla służby więziennej, ale przede wszystkim dla Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu i Aresztu Śledczego we Wrocławiu. Uroczystość nadania sztandaru to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej jednostki. To radość, ponieważ od tej pory jednostki będą mogły delegować swoje własne poczty sztandarowe do udziału w różnego rodzaju uroczystościach - mówił wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha.

W dalszej części wystąpienia podziękował funkcjonariuszom i pracownikom za pracę, która odpowiada współczesności i jej wymaganiom, podkreślając jednocześnie trud włożony w modernizację Służby Więziennej w całej Polsce.

Beata Kempa w swoim wystąpieniu wymieniła słowa znajdujące się na sztandarze: „Bóg, honor, ojczyzna".

- Służba zaszczytna dla Rzeczpospolitej to wasza misja, misja stania na straży naszego bezpieczeństwa, nas wszystkich - mówiła europosłanka Kempa. Odniosła się do okresu, w którym było dla niej zaszczytem współpracować z formacją służby więziennej. - Z tego okresu wywiodłam jeden z lepszych elementów mojego zawodowego doświadczenia - stwierdziła.

Nawiązała również do Jana Pawła II, mówiąc:

- Służba Więzienna przypomniała mi znaczące słowa Jana Pawła II, którego nauczanie zdaje się większość was zna. Wciąż warto je pogłębić. Papież powiedział: „jesteście skazani, ale nie jesteście potępieni” - cytowała eurodeputowana.

Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Krzysztof Stefanowski w swoim przemówieniu gratulował nadania sztandaru Aresztowi Śledczemu we Wrocławiu i Zakładowi Karnemu Nr 1 we Wrocławiu

Elementy znajdujące się na sztandarach nadanych dla Aresztu Śledczego we Wrocławiu oraz Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu zostały dobrane zgodnie z tradycją Służby Więziennej. Na sztandarach, na jednej ze stron widnieje emblemat Służby Więziennej, a na drugiej stronie jest nazwa jednostki penitencjarnej, dla której sztandar został nadany.

Jedną z głównych cech sztandaru jest wizerunek orła białego na czerwonym tle symbolizujący narodową dumę i patriotyzm. Orzeł ma koronę na głowie w kolorze złotym, która ma historyczne znaczenie dla Polski. Dopełnienie stanowią słowa "Bóg, honor, ojczyzna", będące narodową dewizą. Na głównym płacie widnieje również napis "Służba Więzienna w służbie Rzeczpospolitej".

Na stronie odwrotnej, która jest barwy szafirowej, znajduje się umieszczona centralnie haftowana oznaka Służby Więziennej - skrzyżowany miecz z pochodnią w obramowaniu liści dębowych wraz z nazwą jednostki penitencjarnej. Miecz symbolizuje władzę i obronę, zaś pochodnia - światło i wiedzę. Wieniec dębowy natomiast to symbol siły, wytrwałości i męstwa. Całość sztandaru jest obszyta frędzlami srebrnymi, które symbolizują honor i godność. Wszystkie napisy są wykonane w kontrastowym kolorze i czcionce tak, aby były wyraźnie widoczne z daleka.