Klub "Spotkanie i Dialog". Wrocławski fenomen

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.06.2023 19:17

Spotkania klubu dyskusyjnego prowadzonego przez Lechosława Stefana odbywają się od niemal 46 lat, zawsze w pierwsze środy miesiąca. 7 czerwca odbyło się jubileuszowe, 500. posiedzenie.

Klub "Spotkanie i Dialog". Wrocławski fenomen Lechosław Stefan. Agata Combik /Foto Gość

Świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele uniwersyteckim, odprawiona przez ks. Arkadiusza Krziżoka. Ks. Tomasz Błaszczyk przypomniał dzieje i znaczenie klubu, założonego przez Lechosława Stefana w październiku 1977 r. – klubu, który zgromadził najpierw niewielką, potem coraz większą grupę osób połączonych przyjacielskimi relacjami.

Zdjęcia:

– Choć marzeniem była zmiana ustroju, to jednak podstawowym założeniem ideowym klubu było samokształcenie w rozumieniu polityki i związanej z tym ocenie sytuacji w kraju, przekaz historii i odkrywanie jej białych plam – mówił, podkreślając, że klub wyrastał ze świata chrześcijańskich i patriotycznych wartości, z katolickiej nauki społecznej.

W jego działalność wpisywały się wystąpienia o tematyce historycznej, analizy geopolityczne i ekonomiczne, prelekcje dotyczące oświaty, kultury języka, polityki krajowej, europejskiej, samorządowej. Gośćmi klubu bywali artyści, dziennikarze, adwokaci.

Najpierw jego członkowie gromadzili się w mieszkaniu państwa Stefanów ("To był najlepszy uniwersytet, jaki przeszłam w domu" – wspominała ich córka Elżbieta), potem w innych mieszkaniach oraz pomieszczeniach udostępnianych przez salezjańskie parafie Wrocławia.

Działalność klubu przyczyniła się do powstania Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, Katolickiego Radia Rodzina, Studium Dziennikarskiego przy PWT we Wrocławiu. Wiele osób związanych z klubem w wolnej Polsce uczestniczyło w życiu społecznym i politycznym, m.in. jako posłowie, senatorowie, radni, marszałkowie, wojewodowie, prezydenci dolnośląskich miast.

Jubileuszowe posiedzenie Klubu "Spotkanie i Dialog" rozpoczęło się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie przywitał zgromadzonych rektor prof. Robert Olkiewicz. Odczytany został list patrona honorowego obchodów – prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, a pani Marta Morawiecka przedstawiła sylwetkę inicjatora i prezesa klubu Lechosława Stefana. Przypomniała, że inicjatywa przetrwała zmianę systemu politycznego w Polsce, kilku papieży, prezydentów, ministrów nauki...

Jubileuszowy wykład "Patriotyzm dnia dzisiejszego" wygłosił prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podkreślił, że autentyczny patriotyzm wiązać się musi ze znajomością historii – odpowiednio nauczanej w szkołach, ale obecnej także w szeroko rozumianej kulturze, w tym przybliżanej poprzez filmy fabularne.

Mówił o polityce historycznej, którą należy odróżnić od kłamliwej propagandy, oraz o zdrowo rozumianej dumie narodowej. Wyjaśniał pojęcia miłości do ojczyzny (co nie zawsze w dziejach Polski mogło się pokrywać z miłością do państwa) oraz Rzeczpospolitej, czyli "rzeczy" powszechnej, wspólnej, po prostu wspólnoty. Podkreślał obowiązek przyjmowania odpowiedzialności za ojczyznę i podejmowania wysiłku diagnozowania aktualnej sytuacji społecznej, politycznej.

W przygotowaniu uroczystości uczestniczył oddział dolnośląski Stowarzyszenia Wolnego Słowa.