Jak migać na Mszy św., katechezie? Jak przełożyć słowo Boże na język migowy?

Agata Combik Agata Combik

publikacja 07.07.2023 11:00

We Wrocławiu odbył się kurs polskiego języka migowego dla duszpasterzy i katechetów, a 7 lipca rozpoczyna się konferencja poświęcona tłumaczeniu Biblii na język migowy.

Jak migać na Mszy św., katechezie? Jak przełożyć słowo Boże na język migowy? Uczestnicy kursu. Materiały Fundacji "Fonis"

Zakończone już szkolenie zorganizowane zostało przez ks. Tomasza Filinowicza, krajowego duszpasterza niesłyszących, wraz z Fundacją "Fonis". - To kontynuacja kursów, które odbywały się w minionych latach, organizowanych kiedyś przez Katolicką Misję dla Niesłyszących - wyjaśnia.

W kursie uczestniczyło 13 osób. - Grupa była zróżnicowana. Znalazły się w tym gronie osoby, które już korzystają z języka migowego, jak i takie, które zaczynały od zera, np. ksiądz, który po wakacjach rozpocznie pracę w szkole dla niesłyszących - mówi ks. Tomasz. - Program był podzielony na dwie części. Pierwsza dotyczyła tematów ogólnych. Znalazły się tam takie moduły, jak: dom, człowiek, praca, szkoła. W drugiej części skupiliśmy się na słownictwie związanym z Biblią, z Mszą św., modlitwą; przydatnym podczas liturgii oraz w katechezie - wyjaśnia.

Na innych kursach niekoniecznie takie tematy są podejmowane, stąd nawet osoby od dawna już "migające" wiele korzystają z tego rodzaju możliwości. - Mieliśmy panią, która jest córką niesłyszących rodziców, bardzo swobodnie rozmawia w języku migowym, ale zapisała się na kurs, żeby uporządkować swoją wiedzę, ale także by nauczyć się słownictwa "kościelnego". Robi to także z myślą o tym, by pomagać w duszpasterstwie - dodaje.

Zajęcia prowadzili ks. Filinowicz oraz Alicja Zawada, niesłysząca lektorka z Fundacji "Fonis". Kurs był bardzo intensywny. Uczestnicy codziennie brali udział w Mszy św. w języku migowym. Potem mieli 8 godzin zajęć - teoretycznych i praktycznych, a także konsultacji. Spotkali się również z członkami wrocławskiego duszpasterstwa niesłyszących. Mogli w praktyce, w czasie spotkania przy kawie, sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne.

To niejedyne wydarzenie we Wrocławiu związane ze światem osób niesłyszących. 7 lipca zaczyna się konferencja "Oto Słowo Boże", na którą przyjedzie ponad 40 osób zaangażowanych już w duszpasterstwo. Będą pochylać się nad różnymi tematami związanymi z Biblią, tłumaczeniem jej na język migowy.