Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu - modlitwa, marsz, konferencje

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 07.07.2023 16:27

Zapraszamy na uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Odbędą się one nie tylko we Wrocławiu.

Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu - modlitwa, marsz, konferencje Wrocławianie organizują marsz wieczorem 11 lipca z pl. Strzeleckiego pod pomnik ofiar OUN-UPA. Maciej Rajfur /Foto Gość

We wtorek 11 lipca obchodzimy 80. rocznicę "Krwawej Niedzieli". Był to punkt kulminacyjny ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, akcja masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej w ponad 100 miejscowościach. Historycy szacują, że ukraińscy nacjonaliści zamordowali podczas całej rzezi wołyńskiej ponad 100 tysięcy Polaków.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci we Wrocławiu i nie tylko obejmą kilka dni.

  • 10 lipca (poniedziałek)

10:30 - otwarcie wystawy "Ocaleni. Wołanie o pamięć" (Przystanek Historia IPN przy ul. Długosza 48 we Wrocławiu)
Tuż po otwarciu wystawy będzie możliwość rozmowy z naszymi gośćmi oraz oddelegowanymi pracownikami naukowymi IPN na temat zbrodni w ujęciu historycznym.

11:00 - konferencja naukowa pt. "Jak rozmawiać o Wołyniu 80 lat później?" (Przystanek Historia IPN przy ul. Długosza 48 we Wrocławiu)

Konferencja będzie składać się z dwóch części. W pierwszej każdy z uczestników zostanie poproszony o wygłoszenie krótkiego referatu (15-20 min. Druga część to prowadzona przez moderatora dyskusja na tytułowy temat  „Jak rozmawiać o Wołyniu 80 lat później" (około 1,5 godziny).
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Tomasz Turejko (autor książki pt. "Zbrodnia Wołyńska w świetle prawa międzynarodowego"), prof. Grzegorz Hryciuk (Instytut Historyczny Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Andrzej A. Zięba (Katedra Dziedzictwa i Teorii Muzealnictwa Uniwerytetu Jagiellońskiego), dr Michał Lubicz Miszewski (AWL we Wrocławiu - koordynator „Kresowych projektów edukacyjnych na rzecz umacniania bezpieczeństwa kulturowego).

  • 11 lipca  (wtorek)

10:00 - oficjalne wrocławskie obchody - przemówienia, złożenie wieńców (Pomnik-mauzoleum pomordowanej ludności polskiej na Kresach Płd.-Wsch. przez OUN i UPA - ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego)

12:00 - uroczysta Msza święta z ceremoniałem wojskowym w kościele pw. NMP na Piasku we Wrocławiu 

12:00 - wykład pt. "Kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy. W 80. rocznicę ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich", otwarcie wystawy „Ocaleni. Wołanie o pamięć" (Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie)

18:00-20:00 - Konferencja: Przyczyny ukraińskich zbrodni ludobójczych na Kresach (pl. Staszica 2a, Wrocław - budynek dawnej kolejki wąskotorowej)

20:00 - Marsz pamięci z biało-czerwonymi flagami (od placu Strzeleckiego do pomnika przy ul. Frycza-Modrzewskiego)