Wroclaw-Sołtysowice. Franciszkańskie świętowanie

Agata Combik Agata Combik

publikacja 10.09.2023 19:35

W parafii pw. św. Alberta Wielkiego 3 września wspominano pierwszą rocznicę poświęcenia parafialnego kościoła; 10 września odbyło się dziękczynienie za tegoroczne plony oraz parafialny festyn. Wkrótce kolejne okazje do spotkań u franciszkanów.

Wroclaw-Sołtysowice. Franciszkańskie świętowanie Podczas festynu. Agata Combik /Foto Gość

Świątynia we Wrocławiu-Sołtysowicach, która od wielu już lat służyła mieszkańcom, została uroczyście poświęcona 3 września 2022 roku. - Tydzień temu bp Maciej Małyga razem z nami dziękował Bogu za nasz kościół, za budowniczych. Dziś chcemy otwierać się na Boga, który pragnie dawać nam swoje błogosławieństwo, dziękujemy za tegoroczne plony - mówi o. Faustyn Zatoka, który przewodniczył Mszy św. dożynkowej. - Przeżywamy także festyn na przywitanie jesieni - to okazja do spotkania się, integracji, przede wszystkim do pobycia ze sobą. Bardzo dużo osób ofiarnie zaangażowało się w jego organizację - podkreśla.

Zdjęcia:

Podczas festynu wystąpił zespół N.O.E. Można było skosztować różnych smakołyków, na dzieci czekały takie atrakcje, jak "koło fortuny", malowanie twarzy, plecenie warkoczyków. Chętni przygotowywali ozdoby z koralików, wykonywali breloczki i inne dekoracje, malowali, grali w tenisa stołowego, próbowali swoich sił na strzelnicy. Można było wziąć udział w quizie parafialnym, a nawet obejrzeć różne szable.

Opowiadał o nich Paweł Biniek, wrocławianin pasjonujący się bronią białą. Mówił o tym, jaką odgrywała rolę w dziejach polskiego oręża szabla, która prawdopodobnie dotarła do Polski z Węgier, a upowszechniła się u nas (zwłaszcza w formie inspirowanej turecką bronią) szczególnie po odsieczy wiedeńskiej. Pokazywał, jaką należy przyjąć postawę, posługując się szablą, tłumaczył, jak wyglądało sześć cięć praktykowanych na terenie Polski, a także repertuar "zasłon" stosowanych przeciw owym cięciom. Na koniec odbyła się prezentacja szermierczej walki.

Ojciec Faustyn opowiada o kolejnych wydarzeniach w sołtysowickiej parafii. - Wkrótce przeżywać będziemy uroczystość ku czci św. Franciszka z Asyżu, 3 października po Mszy św. o 18.00 zapraszamy na nabożeństwo Transitus - mówi. - Wcześniej, w sobotę 23 września o 19.00, planujemy zorganizować potańcówkę - stworzyć kolejną okazję do spotkania się, zabawy.

Już 11 września o 12.00 zostanie ponownie odsłonięty istniejący od 1968 r. pomnik Ofiar Obozu Pracy Przymusowej. Został on przeniesiony na teren dawnego niemieckiego obozu przejściowego i obozu pracy, gdzie powstanie skwer upamiętniający ofiary obozu Burgweide. Znajduje się za biblioteką przy ul. Sołtysowickiej 29H.