Cmentarz parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. Pamięć o dzieciach utraconych i ich bliskich

Agata Combik Agata Combik

publikacja 04.11.2023 20:38

- Wierzymy, że moc Twego krzyża obejmuje ich krótkie życie na ziemi, a Twoje zmartwychwstanie otwiera im bramy nieba. Błogosławimy Cię za każdego, kto uszanował godność tych dzieci - modlił się bp Maciej Małyga przy pomniku poświęconym dzieciom zmarłym przed urodzeniem.

Cmentarz parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. Pamięć o dzieciach utraconych i ich bliskich Po modlitwie każdy mógł złożyć przy pomniku białą różę. Agata Combik /Foto Gość

Podczas modlitwy przypomniał o Jezusowym wezwaniu do miłowania każdego z „najmniejszych” – których aniołowie wpatrują się w niebie w oblicze Ojca. – Prosimy za rodziców każdego z tych dzieci, byś ich pocieszył i napełnił swoją łaską – mówił, prosząc o Bożą opiekę, szczęśliwe narodziny i dobre życie także dla dzieci wzrastających obecnie w łonach matek.

zdjęcia:

Przy pomniku powitał zebranych ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii Świętej Rodziny – wspominając o miłosiernych dłoniach Boga obejmujących dzieci, które odeszły jeszcze przed narodzinami. Do chwil zadumy i wsparcia bliskich cierpiących z powodu utraty dzieci zaprosił także mistrz ceremonii Paweł Podeszwa.

Po modlitwie zebrani mogli złożyć przy pomniku róże i zapalić znicze. W Domu Pogrzebowym Archon przy ul. Smętnej czekał na nich poczęstunek, możliwość spotkania ze sobą, a także rozmowy z psychologiem i obejrzenia wystawy poświęconej macierzyństwu – z pracami pani Małgorzaty Święckiej i prof. Zbigniewa Święckiego oraz Sandry Żukowskiej.

– Już przed pandemią organizowaliśmy jako parafia takie spotkania, zwykle w październiku, w okolicach Dnia Dziecka Utraconego – wyjaśnia ks. P. Jakubuś. – Obecnie wracamy do tamtej tradycji, tym razem w czasie listopadowych dni, w bardziej rozbudowanej formie. Chcemy po raz kolejny zwrócić się do osób, które doświadczają dramatu utraty dziecka, wesprzeć dobrym słowem i modlitwą.

Towarzyszenie ludziom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, to jedna z przestrzeni, w której planuje działać niedawno powstała Fundacja Luce di Speranza, współorganizująca listopadowe spotkanie. – Udzielamy na co dzień wsparcia dzieciom w przedszkolach i żłobkach, chcemy wspierać także osoby starsze w różnych kryzysach. Współpracujemy m.in. z Centrum Terapii DobroTy – tłumaczy Karolina Cichowska-Gałka. – Spotykamy się z osobami po stracie osoby dorosłej, ale też i dziecka. Pomagamy również w formalnościach – wiele osób po stracie dziecka nie zdaje sobie sprawy, jakie ma prawa (np. do urlopu macierzyńskiego, zasiłku, pochówku dziecka nienarodzonego, przedwcześnie zmarłego).

Wspomnianą wystawę można oglądać na piętrze Domu Pogrzebowego Archon (ul. Smętna 3a) do 8 listopada (od ok. 8.00 do 18.00).