Rekopis Orędzia biskupów polskich do niemieckich we Wrocławiu

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 01.12.2023 09:51

Rękopis Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r. autorstwa bp. Bolesława Kominka (późniejszego kardynała) został wypożyczony z Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie do archidiecezji wrocławskiej.

Rekopis Orędzia biskupów polskich do niemieckich we Wrocławiu Orędzie biskupów polskich może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trwają starania. Archiwum prywatne

Przypomnijmy, że ten ważny dokument został odnaleziony w 2019 r. w Rzymie przez dr. hab. Wojciecha Kucharskiego i dr. Andrzeja Jerie (odpowiednio zastępcę dyrektora i dyrektora Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", prowadzącego Centrum Historii "Zajezdnia"). Teraz rękopis został wypożyczony do archidiecezji wrocławskiej. Odebrał go z rąk rektora instytutu ks. dr. Adama Sycza biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej bp Maciej Małyga wraz z wrocławskimi badaczami. W niedalekiej przyszłości planowana jest prezentacja rękopisu.

Niezwykłe jest fakt, że przekazanie dokumentów miało miejsce w tej samej sali, w której biskupi podpisywali Orędzie w 1965 r.

Orędzie z 1965 r. było kamieniem milowym na drodze do pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. "Jest wyjątkowe z kilku względów. List w moim odczuciu jest swego rodzaju traktatem etycznym i politologicznym, w którym buduje się model pojednania i dialogu, opierający się na trzech fundamentach. Po pierwsze - mówimy prawdę. Po drugie - nie polemizujemy, ale dialogujemy, czyli dostrzegamy dobre i złe elementy każdej ze stron. Po trzecie - jesteśmy gotowi do wybaczenia. Biskupi polscy wchodzą nawet na poziom wyżej. Oni nie mówią tylko o wybaczeniu Niemcom jako oprawcom, ale idą dalej jako chrześcijanie - proszą ich o przebaczenie. To wisienka na torcie. Orędzie miało realny wpływ na politykę między oboma państwami i na sposób myślenia społeczeństwa niemieckiego, a według mnie także polskiego" - wyjaśniał po odnalezieniu dokumentu na łamach "Gościa" W. Kucharski.

Rekopis Orędzia biskupów polskich do niemieckich we Wrocławiu!

Rozmowę z Wojciechem Kucharskim o orędziu, ale także innych listach milenijnych można przeczytać tutaj:

Orędzie może trafić na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Więcej o tym tutaj: