Samarytanka wzorem

Karol Białkowski Karol Białkowski

publikacja 11.12.2023 10:51

W klasztorze sióstr elżbietanek we Wrocławiu odbył się adwentowy dzień skupienia dla "małych i dużych" kobiet. Poza formacją był również czas na przedświąteczne... lepienie pierogów.

Samarytanka wzorem S. Maria jest przekonana, że kobiece dni skupienia są pewną odpowiedzią Ducha Świętego na dzisiejsze czasy. s. M. Czepiel

Nasze dni skupienia dla kobiet małych i dużych to cykliczne spotkania - zaznacza s. Maria Czepiel, elżbietanka, która dba o ich dobry przebieg. Podkreśla, że inicjatywa wyszła oddolnie. Najpierw siostra została zaproszona na spotkanie "na zewnątrz", a kolejne odbyło już się w budynku klasztornym. - Okazało się, że jest duża potrzeba na te skupienia kobiet. Ich zasięg się wciąż rozszerza, a problemem staje się powoli miejsce. Chętnych jest zdecydowanie więcej, ale ograniczają nas możliwości logistyczne - wyjaśnia.

W tym miesiącu w warstwie formacyjnej towarzyszyła paniom Samarytanka. - To kobieta z problemami. Miała pięciu mężów, a teraz żyje w wolnym związku. Czymś ważnym w jej życiu było to, że gdy spotkała Jezusa, miała odwagę stanąć w prawdzie. To stanięcie w prawdzie było owocem wejścia w dialog. Ostatecznie ta kobieta zostawiła dzban, który porównałyśmy do naszych schematów myślenia. Tym "dzbanem" czerpiemy wodę, by zaspokoić nasze pragnienie. Symboliczne zostawienie dzbana jest zostawieniem dotychczasowego myślenia i  - podobnie jak Samarytanka - stawanie się świadkiem - mówi.

Elżbietanka zaznacza, że w programie poza formacją zawsze jest miejsce na uczynki miłosierdzia. - Na przykład w październiku mieliśmy warsztat robienia świec, a teraz zaprosiłyśmy dziewczyny i panie do lepienia pierogów, które otrzymają osoby w kryzysie bezdomności w ramach wigilii organizowanej w prowadzonej przez siostry jadłodajni - opowiada. Uczestniczek było ok. 50, a efektem jest 1650 pierogów - zaznacza z dumą.

Spotkanie ma wiele wymiarów. Jednym z elementów była konferencja "Kobiecość - droga do dojrzałości i świętości", którą wygłosiła psycholog s. Władysława Krasiczyńska, józefitka. Inicjatywę wspiera od samego początku bp Jacek Kiciński, który poza posługą w sakramencie Eucharystii był do dyspozycji pań i odpowiadał na wiele ich pytań.