Droga Krzyżowa, a stacje inne niż zwykle

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 22.03.2024 20:48

Wierni z wrocławskiego Gądowa przeszli tłumnie za krzyżem po swoim osiedlu w wielkopostny piątek. Jednak to nabożeństwo Drogi Krzyżowej nie miało charakterystycznych stacji, które dobrze znamy.

Droga Krzyżowa, a stacje inne niż zwykle Krzyż nieśli przedstawiciele różnych wspólnot i grup parafialnych. Maciej Rajfur /Foto Gość

Po zmroku katolicy z Gądowa wyszli z kościoła pw. św. Maksymiliana Kolbego i przeszli z krzyżem i świecami po osiedlu do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Modlili się na drogach, którymi codziennie zmierzają do pracy, szkoły, czy na zakupy. To coroczna tradycja wielkopostna.

Tym razem nie było to jednak zwyczajne plenerowe wielkopostne nabożeństwo.

Wielu ludzi uważa, że Droga Krzyżowa jest starożytnym nabożeństwem chrześcijańskim. Tymczasem w kształcie, w którym znamy ją teraz, została zatwierdzona dopiero w XVIII wieku. Owszem, od najdawniejszych czasów chrześcijanie pielgrzymowali do Ziemi Świętej, lecz zestaw stacji nie był stały. Większość współczesnych stacji - połowa - to elementy, których nie ma w Piśmie Świętym. Z tego powodu Jan Paweł II, chcąc przybliżyć całemu chrześcijaństwu Drogę Krzyżową, a przy tym ją "ubiblijnić", zaproponował Kościołowi nowy zestaw stacji oparty wyłącznie na Piśmie Świętym. Odprawił taką Drogę Krzyżową w Koloseum - opowiada ks. Jakub Wiechnik, wikariusz parafii pw. św. Maksymiliana.

Te stacje zatwierdził ostatecznie Benedykt XVI i z nimi związał łaskę odpustu zupełnego, podobnie jak to ma miejsce przy tradycyjnej Drodze Krzyżowej.

- Szkoda, że ta wersja nie zyskała w naszym kraju popularności, bo jest ciekawa. Medytujemy w ten sposób Pismo Święte. Dlatego w czasie naszej osiedlowej Drogi Krzyżowej nie było rozważań tylko same słowa z Pisma Świętego. Zaś jeden z naszych parafian grał na duduku, czyli flecie aramejskim użytym podczas nagrywania filmu "Pasja" Mela Gibsona -  opisuje ks. Jakub.

Taką niezwykłą Drogę Krzyżową przeżyli właśnie wrocławianie 22 marca na ulicach Gądowa. Krzyż przez osiedle niosły różne grupy parafialne, a na końcu księża.

Jakie stacje znajdują się w tej wersji Drogi Krzyżowej?

1. Agonia Pana Jezusa w Ogrodzie Oliwnym

2. Zdrada Judasza

3. Jezus skazany na śmierć przez Sanhedryn 

4. Trzykrotne wyparcie się Jezusa przez Piotra

5. Jezus osądzony przez Poncjusza Piłata

6. Ukoronowanie koroną cierniową

7. Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

8. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi

9. Jezus spotyka kobiety

10. Ukrzyżowanie Jezusa

11. Jezus obiecuje raj dobremu łotrowi

12. Spotkanie Jezusa z matką pod krzyżem

13. Śmierć Jezusa na krzyżu

14. Złożenie Jezusa do grobu