Nowy numer 21/2020 Archiwum
 • gut
  27.04.2017 18:48
  Cudownie.
  doceń 2
 • JAWA25
  27.04.2017 18:50
  tradycyjnie wypowiadają się o sprawach nie ze swojej "parafii"
  doceń 16
 • Gość
  27.04.2017 19:29
  Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na to, jaka jest definicja nacjonalizmu:
  "Nacjonalizm (z łac. natio, „naród”) – postawa społeczno-polityczna uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu."
  źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nacjonalizm
  • Gość
   28.04.2017 08:06
   Dlaczego nie cytujesz dalej? "Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych", "Nacjonalizm przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów" - tak jak piszą o tym biskupi, nacjonalizm kieruje się przede wszystkim egoimzmem i nie ma nic wspólnego z patriotyzmem, który jest wyrazem miłości do wlasnej ojczyzny. A czy z miłości może rodzić się nienawiść do innych?
   doceń 7
 • Gość
  27.04.2017 19:37
  Czyli co? Patriotyzm jest wtedy gdy prowadzi do przyjmowania w dom imigrantow wyznania islamskiego??? NIE MA NA TO ZGODY
  doceń 15
 • Gość
  27.04.2017 19:48
  Czy mi sie wydaje, że KK w Polsce skręca w lewo?
  doceń 14
 • Gość
  27.04.2017 19:51
  Narodowcy co wy na to? Dmowski pewnie sie w grobie przewraca?
  doceń 7
 • Gość
  27.04.2017 20:47
  Ja tu nie widzę przyszłości :( Polskę trzeba nawrócić! Obudzić! Polacy Polki powinni Obudzić się wrócić do Kościoła zanim będzie za późno!! Nie patrzeć na Europę zachodnią! Bo to zmierza do wojny!:-(
 • Gość
  27.04.2017 20:49
  Jakiś taki bez charyzmy, ten nasz Episkopat.
  doceń 9
 • Gość
  27.04.2017 21:10
  trudno apelowac do sumien ludzi u,ktorych nie rozbudzono czlowieczenstwa lub je zduszono.Dla takich matka z urwana reka tulaca dziecko z urwana nozka (nie wpuszczono na leczenie do Krakowa) czy zmasakrowany chlopak bo niechcial wziazc karabinu czy maczety i mordowac sasiadow chrzescjan czy jazydow bedzie smiertelnym wrogiem zagrazajacym ich egzytencji i ich wierze (nie wiadomo w co) wiec nie pozwala wejsc im na swoje terytorium i beda protestowac z wielkim "patriotycznym" krzykiem...Dobrze,ze w koncu episkopat sie przebudzil i przemowil choc dlugo spal...oby nie popadl ponownie w drzemke....a juz stracilem wiare w polski kosciol katolicki
  doceń 6
 • Hubal
  27.04.2017 21:28
  Ostatnim patriotą, którego znałem był Papierz Polak - Św. Jan Paweł II. Od niego uczyłem się patriotyzmu. Kościół ubrał Św. Jana Pawła II w patrona rodzin a w rzeczy samej był i jest patronem patriotów. Rodzina i patriotyzm to nauka Św. Jana Pawła II - to coś co musi iść w parze jeśli mówimy o Chrześcijaństwie. Naukę tą jednak odrzucono i zapomniano. Kościół tak późno się odzywa w tej materii. Myślę, że trzeba było się odzywać za rządów Platformy a teraz to musztarda po objedzie, czcze gadanie. Powiedzmy spóźnione i tylko dla i do wierzących a należy dotrzeć z nauką do pogan.
  • Gość
   28.04.2017 00:16
   Konkurs na pomnik Mickiewicza:
   III nagroda - Mickiewicz czyta dzieła Jana Pawla II
   II nagroda - Jan Pawel II czyta dzieła Mickiewicza
   I nagroda - Jan Pawel II czyta dzieła Jana Pawla II
   doceń 2
  • Gość
   28.04.2017 06:35
   Dlatego właśnie Wielki Patrioto i Katoliku piszesz "Papież" przez rz...naucz się najpierw gramatyki zanim zaczniesz nawracać "pogan"...
   • Gość
    28.04.2017 13:30
    muszisz sie bzdur czepiac i byc taki prawy i sprawiedliwy?Nie mozna sie pomylic?
    doceń 1
    0
 • Anna Panna
  27.04.2017 23:52
  "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały." Mt 7,6
  • Gość
   28.04.2017 12:13
   dobrze zacytowals bo dotyczy to faszystujach nacjonalistow.Widac,ze doskonale widac zrozumialas biskupow
   doceń 2
 • Gość
  28.04.2017 05:36
  wyznawcy Radia Maryja i PiSu jak sie nawet nie wstydzicie takie komentarze wstawiac przeciwko episkopatowi,ktory zwrocil sie do was z przypomieniem pdodstaw wiary ,ktora jak twierdzicie wyznajecie? Glodne placzace dziecko bez dachu nad glowa ,ktore stracilo w bombardowaniu rodzicow to dla was smiertelny wrog? Co wyscie zrobili ze swoim czlowieczenstwem? A ty droga koscielna hierarchio zobacz co uczynilas z narodem,ktorego jestes pasterzem? Gdzie bylas gdy saczyl sie jad niwnaisci i zlo,ktore przesianknelo juz tych ludzi,ze oslepili z nienawisci do czlowieka?Dlaczego tak pozno?Ale dobrze,ze w koncu przebudziilas
  • Gość
   28.04.2017 11:05
   nikt sie nie nabierze na tę manipulacje i granie na ckliwych emocjach
   • Gość
    28.04.2017 12:21
    postawa,ktora odmawia pomocy matce z dzieckiem lub sierocie uciekajacej przed przesladowca dlatego,ze ten przesladowca byc moze za nia sie przedostac i trzeba bedzie go sila postrzymac majac do tego srodki przymusu jest podla.Godna tylko najwyzszej pogardy i potepienia.
    doceń 1
    0
 • Stanisław_Miłosz
  28.04.2017 08:58
  Znowu mnie ocenzurowano? :O A tak starałem się oględnie wyrazić swoją opinię:
  "Pomieszanie z poplątaniem. Im szybciej się zapomni o tym dokumencie tym lepiej."

  Przecież z punktu widzenia Katechizmu (oficjalnej wykładni doktryny, przecież jeszcze obowiązującej, jest jeszcze choć nie wykładnią Kompendium KNS, są jeszcze wypowiedzi prymasa Wyszyńskiego w niektórych wątkach w dokumencie poruszonych) to poplątanie z pomieszaniem. A o zdecydowanej większości tego rodzaju dzieł zbiorowego autorstwa praktyka pokazujem, że zapomina się o nich nadzwyczaj szybko, więc spodziewanie się, że o tym zapomni się trochę szybciej, chyba grzechem do spowiedzi nie jest? Czyżbym się - zdaniem cenzora - mylił? Chyba cenzor wstał dziś LEWĄ nogą. A może to z pogody? Wiem, pogoda depresyjna, ale żeby aż tak dołowała? :)

  Tak niestety bywa, że dzieła zbiorowego autorstwa roją się od niekonsekwencji, różnych językowych wpływów (często mających zakłamywac rzeczywistość). Jeden dodat jedno, drugi drugie, potem głosowanie i wychodzi: od sasa do lasa.
  doceń 2
 • Gość
  28.04.2017 11:06
  Warszawa, 28 kwietnia 2017 r.

  Stanowisko liderów organizacji narodowych w sprawie dokumentu "Chrześcijański kształt patriotyzmu"

  Z wdzięcznością przyjmujemy dokument Konferencji Episkopatu Polski, który w tak jednoznaczny sposób afirmuje patriotyzm w każdym aspekcie życia społecznego. Dziękujemy za docenienie wysiłków wielu środowisk, w tym organizacji narodowych, w patriotyczne odrodzenie i przebudzenie, którego doświadczamy w ostatnich latach w naszej Ojczyźnie. Utożsamiamy się z poglądem wyrażonym przez Episkopat, że nacjonalizm, którego integralną częścią nie jest chrześcijańska zasada miłości bliźniego, może prowadzić tak jednostki jak i całe narody - na manowce. Szowinizm, czyli postawa wyższości czy pogardy w stosunku do innych narodów, opisywana w dokumencie Episkopatu, obca jest polskiemu, zdrowemu, chrześcijańskiemu nacjonalizmowi.

  Jesteśmy spadkobiercami i realizatorami idei, której twórca, Roman Dmowski, zawarł w jednej ze swoich fundamentalnych prac p.t. "Kościół, naród i państwo" m.in. te słowa: "Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu." Co więcej, słusznie krytykowany przez Konferencję Episkopatu Polski, źle pojmowany „egoizm narodowy” był odrzucany przez polskich narodowców jeszcze przed II wojną światową. Nie tylko wspomniany już Roman Dmowski, ale również młodsze pokolenie narodowców, m.in. piórem doktora Tadeusza Gluzińskiego w "Odrodzeniu idealizmu politycznego", zdecydowanie potępiało ten sprzeczny z nauką Kościoła pogląd.

  Jako polscy narodowcy, jako świadomi chrześcijańscy nacjonaliści, z pełną powagą podchodzimy do Magisterium Kościoła, opartego na Tradycji i Ewangelii. Dlatego bardzo wiele spotkań organizacji narodowych rozpoczyna się wspólną modlitwą lub Mszą świętą a wielu naszych działaczy to zarazem członkowie wspólnot i ruchów katolickich. Co roku organizujemy również pielgrzymki do najważniejszych polskich sanktuariów i prowadzimy w naszych szeregach oraz wsród ogółu polskich patriotów akcje ewangelizacyjne. Jesteśmy zawsze na pierwszym froncie walki o życie poczęte i tradycyjnie pojmowane wartości rodzinne a przeciwko rozkładowi marksizmu kulturowego, tak boleśnie doświadczającego praktycznie wszystkie, chrześcijańskie niegdyś, narody.

  W pamięci mamy nauki wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił: „Działajcie w duchu zdrowego nacjonalizmu. Nie szowinizmu, ale właśnie zdrowego nacjonalizmu, to jest umiłowania Narodu i służby jemu” ("Kardynał Wyszyński. Biografia", Ewa Czaczkowska, Znak 2013, s. 378). Prymas Wyszyński zwracał również uwagę na właściwe pojmowanie i wcielanie w życie zasady miłości bliźniego. "Ład w miłowaniu - ordo caritatis wymaga, aby człowiek, który staje na czele jakiejś grupy społecznej i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za nią, pamiętał najpierw o obowiązkach wobec dzieci swego narodu, a dopiero w miarę zaspokajania i nasycania najpilniejszych, podstawowych potrzeb własnych obywateli, rozszerzał dążenie do niesienia pomocy na inne ludy i narody, na całą rodzinę ludzką" ("Homo oeconomicus", II kazanie świętokrzyskie).

  W takim właśnie duchu, w duchu nauki Prymasa Wyszyńskiego i całej, wielkiej tradycji polskiej, chrześcijańskiej myśli narodowej, pragniemy odczytywać oraz wcielać w życie zalecenia Konferencji Episkopatu Polski.

  Robert Winnicki - Prezes Ruchu Narodowego, poseł na Sejm RP
  Bartosz Berk - Prezes Zarządu Głównego Młodzieży Wszechpolskiej
  Aleksander Krejckant - Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego
  doceń 7
 • Gość
  28.04.2017 12:28
  W sobotę ulicami Warszawy przejdą ONR-owcy aby wyrazić radość z powodu tego dokumentu.
  doceń 1
 • Louie
  28.04.2017 13:40
  Generalnie podoba mi się wymowa listu, ale to nieszczęsne pomieszanie pojęć... Znowu używa się słowa "nacjonalizm" i dla jego opisania używa się definicji szowinizmu - to są dwie różne postawy, nawet vademeca z WOSu dla maturzystów je rozróżniają, a tym bardziej tacy badacze jak profesor Andrzej Walicki czy doktor Anthony Smith. Patriotyzm jest stosunkiem afirmatywnym do państwa, a nacjonalizm - do narodu. Nie ma czegoś takiego jak "patriotyzm" wobec narodu, bo odnosi się do zupełnie innego podmiotu! Mało tego - może istnieć nacjonalizm bez patriotyzmu (tu jako przykład prof. Walicki podaje stosunek Mickiewicza i Słowackiego do Polaków (+ ich twórczość), albo patriotyzm bez nacjonalizmu (vide stosunek Austriaków, czy raczej wówczas Niemców austriackich, do Monarchii Austro-Węgierskiej).

  Że nie wspomnę o tym, że Pius XI w encyklice Caritate Christi Compulsi dopuszczał postawę nacjonalistyczną jako możliwą do pogodzenia z "prawym porządkiem chrześcijańskiego miłosierdzia", pod warunkiem "uświęcenia" go i nadania mu właściwiego kierunku.
  • Gość
   04.05.2017 19:46
   Mickiewicz i Słowacki w roli nacjonalistów -chyba śmy innego Mickiewicza czytali. Andrzej Walicki, cóż nie znam człowieka, ale czytam iż dostał nagrodę "NIKE" od GazWyb
   doceń 4
 • Gość
  29.04.2017 01:30
  Czy hierarchia w ogole rozumie czym sa "patriotyzm" i "nacjonalizm"? Mowienie ze jedno jest przeciwienstwem drugiego jest bez sensu bo patriotyzm to szacunek dla OJCZYZNY a nacjonalizm to uznanie NARODU za najwyzsze dobro. Ojczyzna to nie narod, to sa rozne pojecia. Majac takie elity zycze polskiemu KK duzo szczescia - bedzie mu potrzebne. (Dla jasnosci: nie uwazam sie ani za nacjonaliste ani specjalnie za patriote, po prostu razi mnie brak precyzji i paplanie trzy po trzy, zwlaszcza jesli strzela sie takie gafy w oficjalnych dokumentach. Musi byc naprawde kiepsko z polskim Kosciolem skoro wypuszcza takie buble - pewnie strach bylo zwrocic komus uwage. Rownia pochyla.)
  • Gość
   30.04.2017 13:20
   swietnie ujete i sprecyzowane pojecia, ktore tak bardzo sie miedzy soba roznia. Nietety w Polsce przy wladzy i rzadach Pis i i przy wsparciu niektorych zwierzchnikow KK wzmocnil sie nacjonalizm. jesli Polacy nie beda czuwali to nie bedzie dlugo trwalo a stanie druga Turcja.
   doceń 0
 • Gość
  29.04.2017 16:06
  Ciekawość dlaczego ten dokument podoba sie prof. Janowi Hartmannowi? - specyficznemu patriocie od Palikota?
  doceń 6
 • Megi
  29.04.2017 18:30
  Tyle słów, a treść pogmatwana...Ciekawe dlaczego w kwestiach istotnych pojawia się słowotok? ...Myślę, że wynika on właśnie z faryzeizmu i to nie tylko autorów dokumentu, ale również działaczy politycznych, których gęby pełne są frazesów o patriotyzmie . Co widać i słychać w naszych polskich , parafiach , gminach, rodzinach .W domach za ścianą dzieją się tragedie i dramaty ludzkie i postaw patritycznego poświęcenia konsekrowanych i świekich patriotów dla dobra skrzywdzonego i upodlanego w rodzinie, parafii, gminie nie uwidisz i nie usłyszysz. Ot taka nasza Polska rzeczywistość...Osobiście bardzo boję się patriotów teoretyzujących...Dlaczego bo znam rodzinę, która doświadczyła wielkiej krzywdy.Gdzie ksiądz w tej rodzinie wielki patriota proboszcz parafii na ziemiach odzyskanych, stricte opisujący w periodyku parafialnym losy swojego skrzywdzonego przez wojnę ojca, poproszony przez szwagierkę o pomoc dla czworga dzieci porzuconych przez jego rodzonego brata odpowiedział TO JEST TWÓJ PROBLEM I MUSISZ SOBIE Z TYM SAMA PORADZIĆ. Owszem pomógł i pomaga swojemu bratu...TO JEST POSTAWA PATRIOTY ZATROSKANEGO I O DOBRO WALCZĄCEGO.
  • Gość
   30.04.2017 07:26
   to bolesny problem ale skoro z Jezusem chodzilo 12 i mimo to.ze byli z samym Bogiem jeden okazal sie falszywy to trudno oczekiwac,ze dzis bedzie inaczej...bylo,jest i bedzie mnostwo falszywych ksiezy...niektorych nawet ludzie tu bronia jak Miedlara
   doceń 0
  • Gość
   30.04.2017 13:31
   No wlasnie, ,,piekna''postawa czlowieka,chrzescijanina i co najwazniejsze ksiedza KK, ktory glosi ludziom Ewangelie, ktorej nauka uczy innej postawy. Dzieki Ci Panie Jezu, ze twoj Kosciol, ktory powolales do zycia to na szczescie nie tylko polski KK.Dziekuje za odwage, ktora sie wykazalas piszac o postawie tego ksiedza na tym portalu.
   • Gość
    30.04.2017 22:12
    wiesz, w polskim kosciele katolickim tez sa prawdziwi ksieza.Znam paru...i szkoda,ze tylko paru...
    doceń 1
    0
 • Gość
  01.05.2017 22:12
  Polecam nieaplogetyczny komentarz na temat tego dokumentu: http://www.bibula.com/?p=95440
 • Gość
  02.05.2017 20:49
  Wg biskupów nacjonalizm jest zły . Dobry jest patriotyzm otwarty na obcych czyli imigrantow. Oto cel tego dokumentu.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy