Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Anonim (konto usunięte)
    10.07.2015 18:14
    Zgadzam się ze stwierdzeniem artykułu "duchowni jak najczęściej powinni pojawiać się w takiej przestrzeni publicznej jak komunikacja miejska w swoim tradycyjnym stroju. Chodzi o to, by uświadamiać społeczeństwu, że księża i siostry zakonne są też jego częścią i żyją normalnie wśród ludzi." Niestety nie jest to często praktykowane.
    doceń 2
  • Ajja
    11.07.2015 07:28
    Ja również bardzo dziękuję wszystkim kapłanom i innym osobom które odpowiedziały na Boże wezwanie, że noszą strój będący wyraźnym znakiem że oddali życie Bogu. W świecie który Boga i wiarę próbuje zniszczyć albo zamieść pod dywan sutanna czy habit to czytelna deklaracja przywiązania do wiary.

    Zacytuję Prymasa Tysiąclecia: "(...) Nie mogę odłożyć pióra, zanim nie dotknę tu jeszcze jednej sprawy, która ma dla wspólnoty kleru większe, niż się wydaje znaczenie, a dla Ludu Bożego jest społecznym wyznaniem wiary. Mam na myśli sutannę kapłańską. Sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła. Kiedy raz przybrałem ten strój, muszę nie tylko pytać siebie, czy go noszę, ale w rachunku sumienia pytać - jeśli to miałoby się zdarzyć - dlaczego zdjąłem znak wiary i kapłaństwa. Czy z lęku? Ze słabości? Nie! Zdjęcie stroju duchownego to to samo, co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga. (...)"

    (Stefan kard. Wyszyński, List do moich kapłanów, Paryż 1969 r., tom III, s. 76–77)
    doceń 1
  • erka
    13.07.2015 13:19
    Zdjęcie w miejscu publicznym stroju duchownego przez osobę Bogu poświęconą, poza absolutnie niezbędnymi przypadkami, ma w sobie coś z zaparcia się św. Piotra.
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy