Nowy numer 13/2024 Archiwum

Trzebnica. Piękne melodie w hołdzie Janowi Pawłowi II i Jadwidze Śląskiej

W bazylice trzebnickiej wystąpili muzycy światowej sławy: Dominika Zamara, Andrea Ceccomori, Lorenzo Zaggia.

W murach sanktuarium św. Jadwigi uczestnicy koncertu usłyszeli utwory m.in. Georga Friedricha Händla, Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, czy Antonio Vivaldiego. Wykonali je wybitni muzycy.

Swoim głosem zachwyciła Dominika Zamara, urodzona we Wrocławiu jedna z najwybitniejszych sopranistek świata. Dzięki stypendium, które otrzymała w konserwatorium muzycznym w Weronie, kształciła swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Alida Ferrarini, Enrico De Mori, Mario Melani, Alessandra  Althoff-Pugliese, Daniele Anselmi.

Na flecie zagrał wszechstronny Włoch Andrea Ceccomori, który współpracuje ze współczesnymi artystami z całego świata. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Stowarzyszenia Assisi Suono Sacro. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, w Chinach i Rosji.

Na organach zaprezentował się Lorenzo Zaggia ze Szwajcarii. Pracuje jako organista w Église St. Laurent Givisiez

- Przeżywamy piękny papieski jubileusz, setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Papieska droga od początku związana jest z Trzebnicą. Św. Jadwiga stała się patronką dnia wyboru na Stolicę Piotrową. Ten koncert staje się swego rodzaju wdzięcznym porywem serca i pozytywnym bodźcem w dobie epidemii. To właśnie tutaj, w bazylice, 11 marca bieżącego roku po 256 latach patronka dnia wyboru Karola Wojtyły na papieża dała się na nowo odkryć i stała się przewodniczką na czas pandemii - mówił ks. Piotr Filas SDS, kustosz Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

Prowadzący koncert ks. prof. Bogdan Giemza przywitał wszystkich wierszem Karola Wojtyły "Myśląc ojczyzna".

- Obydwie postaci związane w różny sposób z tym miejscem, w którym się znajdujemy, i między sobą, to wybitne, wręcz charyzmatyczne osobowości, przekraczające kulturę i historię tego zakątka Polski i obejmujące niczym rozłożyste drzewo cały świat - mówił w słowie wstępnym ks. prof. Giemza.

Jak opowiadał, obydwie wybitne charyzmatyczne osobowości są związane z Trzebnicą. Poinformował, że na całym świecie jest ponad 300 kościół i kaplic pod wezwaniem św. Jadwigi Ślaskiej.

- Podobnie, jak św. Jadwiga, tak również Jan Paweł II jest symbolem zakorzenienia w kulturze ojczystej i zarazem dobrem Kościoła powszechnego, i całej ludzkości - oświadczył ks. prof. Giemza.

W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na związki Karola Wojtyły z Trzebnicą oraz na miejsce św. Jadwigi w nauczaniu Jana Pawła II.

Trzebnica. Piękne melodie w hołdzie Janowi Pawłowi II i Jadwidze Śląskiej

Trzebnica. Piękne melodie w hołdzie Janowi Pawłowi II i Jadwidze Śląskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy