• facebook
 • rss
 • Przed końcem świata

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 06.10.2012 13:49

  Nigdy w historii cywilizacji nie było takiego momentu, jaki dziś przeżywamy – mówił ks. dr Wojciech Wójtowicz z Koszalina do kilkudziesięciu dolnośląskich nauczycieli, zgromadzonych w sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce.

  Wykład księdza doktora, sekretarza Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli, był jednym z punktów programu VI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Nauczycieli do sanktuarium NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce.  Prelegent przywołał fragment wywiadu, jakiego Zygmunt  Bauman udzielił jednemu z tygodników. – On, który nie jest chrześcijaninem, mówi: „jesteśmy u przednówka końca świata”. Świat wyczerpał się – podkreślał ks. W. Wójtowicz, zwracając uwagę na ogromne zagubienie człowieka we współczesnym świecie. Dodał przy tym, że nawet jeśli ideały są dziś niezmiernie trudne do realizacji, to takie osoby jak pedagodzy nie mogą przestać mówić o ideałach, wskazując, w jaki sposób należy promować nieprzemijające wartości.

  Wykład poprzedził występ młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, którzy zaprezentowali etiudę pantomimiczną „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale przez to, czym dzieli się z innymi”, inspirowaną nauczaniem bł. Jana Pawła II. Uczestnicy pielgrzymki podkreślali, że bardzo potrzebują tego typu spotkań. – To integruje nasze środowisko i uważam, że tego rodzaju inicjatyw powinno być więcej – mówiła Dorota Kmita-Szpak, nauczycielka z Lubiąża.  

  Jak dodaje ks. dr Mieczysław Kinaszczuk, diecezjalny duszpasterz nauczycieli, nie bez znaczenia jest fakt, że pielgrzymka odbywa się u progu nowego roku szkolnego. – To jest moment, w którym możemy wrócić myślą do wakacji i podziękować za czas wypoczynku, ale także poprosić o światło Ducha Świętego i zwierzyć siebie Matce Bożej. Dlaczego od sześciu lat dolnośląscy pedagodzy oddają się w opiekę Bogu w sanktuarium w Sobótce – wyjaśnia ich diecezjalny duszpasterz:

  Z pielgrzymami spotkał się także abp Marian Gołębiewski, który przewodniczył Eucharystii.

  Diecezjalne duszpasterstwo nauczycieli jest wspólnotą o charakterze otwartym. Każdy pedagog jest zaproszony do włączenia się w jego działalność. Spotkania odbywają się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4.
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół