Rok Wiary otwarty

Płonąca świeca, dokumenty Soboru Watykańskiego II i Katechizm Kościoła Katolickiego zostały uroczyście wniesione do katedry wrocławskiej 11 października.

To te księgi, w rozpoczynającym się dzisiaj Roku Wiary, mają być dla nas drogowskazem, do nich mamy jak najczęściej zaglądać, wczytywać się w nie, czynić refleksje i medytować nad nimi – mówił abp Marian Gołębiewski w czasie Eucharystii inaugurującej w naszej archidiecezji Rok Wiary.

Uroczysta Msza św. odprawiona została w łączności z Benedyktem XVI oraz z Kościołem na całym świecie, w 50. rocznicę otwarcia w 1962 r. Soboru Watykańskiego II, a zarazem w dzień wspomnienia bł. Jana XXIII.

Dwie księgi zostały umieszczone w katedrze blisko wiernych, w bocznym ołtarzu pw. św. Wincentego. Obok stanęła świeca, ozdobiona symbolami Roku Wiary i herbem archidiecezji wrocławskiej. – Ma nam przypominać, że światło wiary jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i teraz my jesteśmy stróżami tego światła – wyjaśniał lektor.

Rok Wiary otwarty   Dwie księgi zostały złożone na ołtarzu św. Wincentego Agata Combik/GN

Metropolita przywołał w homilii wydarzenia sprzed 50 lat i towarzyszącą im atmosferę, uważne nasłuchiwanie wieści z Wiecznego Miasta, ze świadomością, że Kościół właśnie „przegląda się w lustrze Ducha Świętego”, odnawiając się i podejmując dialog ze współczesnym światem.

– Czym jest Rok Wiary? Jest zaproszeniem do nowego i autentycznego nawrócenia do Pana, jedynego Zbawiciela świata – tłumaczył metropolita, nawiązując do realizowanego w archidiecezji wrocławskiej programu duszpasterskiego pod hasłem „Otworzyć podwoje wiary i być solą ziemi”.

Abp Marian Gołębiewski mówił o wielkim apelu wiary, jaki kierował niegdyś do Galatów św. Paweł, tłumacząc im, że wiara w Jezusa Chrystusa wchodzi w miejsce dawnych starotestamentalnych znaków; wyjaśniał kontrowersje wokół biblijnych słów głoszących, że „sprawiedliwy z wiary żyć będzie”.

W Kościele katolickim zawsze wskazywano na fakt, że wiara wyraża się także w uczynkach, bez nich pozostaje martwa.

– Wiara jest osobowym przylgnięciem całego człowieka do Boga, który się objawia. Obejmuje ono przylgnięcie rozumu i woli do tego, co Bóg objawił o Sobie, przez swoje czyny i słowo – przypomniał metropolita naukę Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Arcybiskup wskazał na księgę natury, z której odczytać można Bożą obecność, oraz Objawienie dokonujące się w historii. Metropolita wyjaśniał, że wiara jest osobowym aktem każdego człowieka, ale zarazem jej środowiskiem jest wspólnota Kościoła.

Wzorem wiary pozostaje mnóstwo świadków, począwszy od Abrahama, poprzez Maryję – mistrzynię wiary – i niezliczonych reprezentantów różnych czasów i stanów.

– Wiara jest przedsmakiem poznania, które uczyni nas szczęśliwymi w przyszłym życiu – dodał arcybiskup. Wskazując na współczesne trendy związane z antyklerykalizmem czy zachętami do publicznej apostazji podkreślił, że chrześcijaństwo to „pełne miłości zaproszenie”, to propozycja, którą można odrzucić.

„Wypłyń na głębię!” – mówił, zachęcając do podjęcia ryzyka całkowitego zaufania Bogu.

W czasie Eucharystii szczególnie uroczyście odmówiono Credo, zakończone trzykrotnym śpiewem „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…”

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..