• facebook
 • rss
 • Grają i śpiewają na chwałę Pana

  Karol Białkowski

  dodane 24.11.2012 17:56

  Z okazji przypadającego w mijającym tygodniu wspomnienia św. Cecylii świętowali muzycy kościelni archidiecezji wrocławskiej

  Tradycja spotkań muzyków kościelnych z archidiecezji została przerwana kilka lat temu. Dopiero w tym roku, za sprawą ks. Zdzisława Madeja, referenta muzycznego kurii metropolitalnej wznowione zostały uroczyste obchody św. Cecylii. W pierwszym od lat spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób, ale jak zaznacza ks. Z. Madej chórów, schol, zespołów oraz organistów, dyrygentów i kantorów jest niezliczona ilość. Takie spotkania jak to reaktywowane dziś we Wrocławiu mają spowodować, że poziom wykonawczy zespołów będzie rósł z każdym rokiem. Jak ma się to dokonać?

  Referent muzyczny zwraca uwagę, że śpiew i dzieła muzyczne wykonywane podczas liturgii mają prowadzić jej uczestników do Boga.

  Tegoroczne obchody zainaugurowała Msza św. w kościele NMP na Piasku, której przewodniczył abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. W homilii ks. Z. Madej przypomniał, że muzycy kościelni są odpowiedzialni za Słowo Boże, które ubierają w harmonię dźwięku. – Mają pokazać jego piękno – mówił. Wymienił trzy elementy powołania muzyka kościelnego: wskazał, że jest ono imienne oraz że charakteryzuje się współpatrzeniem z Bogiem – dostrzeganiem świata w szczególnej harmonii i spójności, i zjednoczeniu, i z żarliwością serca. Eucharystię uświetnił występ połączonych chórów pod dyrekcją p. Mirosławy Jury-Żegleń, dyrygentki chóru Basilica Cantans z Wrocławia.

  Po Mszy św., w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej odbyło się spotkanie zebranych muzyków z księdzem arcybiskupem. Metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że istnieje styl muzyczny, który w sposób wyjątkowy przypisany jest do liturgii.

  Muzyczne spotkanie zakończyła prezentacja 4 chórów oraz nieszpory pod przewodnictwem ks. dr. Mariana Biskupa, dyrektora wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół