• facebook
 • rss
 • Barokowe cudo

  Karol Białkowski

  dodane 04.01.2013 16:39

  Kaplica znajdująca się przy kościele św. Wincentego i św. Jakuba, katedrze greckokatolickiej we Wrocławiu, była prawie doszczętnie zniszczona podczas działań wojennych i od ich zakończenia niedostępna dla zwiedzających. Na szczęście udało się ją całkowicie odtworzyć.

  Co prawda do publicznego otwarcia odrestaurowanego miejsca kultu pozostało jeszcze blisko pół roku, ale dzięki temu, że w środku są jeszcze zamontowane rusztowania wrocławscy dziennikarze mogli przyjrzeć się z bliska kunsztownym malowidłom i mozolnej pracy konserwatorów zabytków. Efekt prac można zobaczyć w galerii zdjęć.

  Tadeusz Czerwiński, kierujący grupą restauratorów zaznacza, że kaplica była bardzo bogato złocona, a część malowideł czeka jeszcze na ten proces. Co ciekawe w barokowej formie możemy odnaleźć bardzo „nowoczesne” elementy. Mówi. T. Czerwiński:

  Motywy, które są zawarte w malowidłach dotyczą sześciu boleści Maryi. Ostatnią, siódmą będzie stanowiła pieta, która w całości będzie wierną kopią znajdującego się w Muzeum Narodowym oryginału. – Niestety stan rzeźby i warunki panujące w kaplicy nie pozwalają na ekspozycję oryginału w tym miejscu – dodaje.

  Prace nad renowacją zabytku były bardzo trudne, bo po w momencie ich rozpoczęcia zaledwie 5-7 proc. malowideł była nie zniszczona.

  W punkcie centralnym będzie się znajdował marmurowy ołtarz. Niezwykłe jest to, że jego zwieńczeniem będzie gloria Boga Ojca całkowicie poskładana z kawałków znalezionych w zniszczonej kaplicy. – W 95 proc. będą to elementy oryginalne. Złożyliśmy tę figurę z ponad 1300 części. Jedne były wielkości człowieka, a te mniejsze miały wymiary 10x10 cm – dodaje konserwator. Na końcu, po zdemontowaniu rusztowań będzie odtworzona posadzka. T. Czerwiński podkreśla, że wartość artystyczna wystroju kaplicy jest ogromna.

  Bp Włodzimierz Juszczak podkreślał, że cały remont pochłonął wiele czasu i ogromne środki finansowe. Wkład własny parafii wynosił ponad 2,5 mln zł. Reszta pieniędzy została przyznana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Mówi marszałek Rafał Jurkowlaniec:

  Oddanie do publicznego zwiedzania Kaplicy Hochberga jest planowane na 28 czerwca. Jak zaznacza bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej kościoła greckokatolickiego, dzień później odbędzie się liturgiczne poświęcenie odnowionego ołtarza. Hierarcha zapewnia, że obiekt będzie spełniał funkcje sakralne, czyli takie do jakich został stworzony, oraz sali koncertowej. – Wstęp na pewno będzie bezpłatny – dodaje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół