• facebook
 • rss
 • Przyjacielskie sąsiedztwo

  Karol Białkowski

  dodane 17.01.2013 22:27

  W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego po raz kolejny zabrzmiały dźwięki charakterystycznej żydowskiej muzyki, jednak przede wszystkim, podczas spotkania była okazja do porozmawiania o wzajemnym przenikaniu się obu religii.

  – Dzień Judaizmu ma na celu przede wszystkim poznanie korzeni chrześcijaństwa, ale także prezentację kultury żydowskiej – mówi Łukasz Ligorowski, jeden z organizatorów wrocławskich obchodów. Wśród zaproszonych gości byli m.in. rabin Samuel Rosenberg, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w stolicy Dolnego Śląska, Aleksander Gleichgewicht oraz abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Podczas wykładów i paneli dyskusyjnych zaproszeni goście zastanawiali się m.in. nad kwestią wspólnej obecności w naszym mieście Żydów i katolików. Próbowali również znaleźć elementy wspólne w przeżywaniu wiary w obu religiach poprzez odpowiedzi na pytania: Czy Judaizm jest nam potrzebny, by lepiej zrozumieć Chrześcijaństwo i czy Chrześcijaństwo ubogaca Judaizm?

  Aleksander Gleichgewicht dobrze ocenia zmiany w stosunkach miedzy katolikami, a żydami, zaznaczając, że przykładem modelowym może być stolica Dolnego Śląska.

  Zaznacza również, że wiele jest do zrobienia. – Nie można idealizować niektórych spraw i żyć nadzieją na powstanie jednej „superreligii”. Każda religia ma swoje filary i dogmaty. Warto uczyć się od siebie, aby mieć wiedzę, która pozwoli zrozumieć różnorodność, a co za tym idzie pozwoli na dialog.

  Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej odniósł się również do wzajemnej otwartości.

  Spotkanie miało swoją kulminację podczas wspólnej, międzyreligijnej modlitwy dialogu.

  Na zakończenie zebrani w auli mogli wysłuchać koncertu i bawić się przy muzyce w wykonaniu zespołu Hagada z Krotoszyna, który wykonuje tradycyjną żydowską muzykę folkową i religijną.

  Zespół Hagada przybliżył zebranym muzykę żydowską   Zespół Hagada przybliżył zebranym muzykę żydowską Karol Białkowski/GN
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół