• facebook
 • rss
 • „Capitol” prawie gotowy

  Karol Białkowski

  dodane 24.06.2013 13:33

  Za trzy miesiące na deskach Teatru Muzycznego „Capitol” odbędzie się pierwsze przedstawienie po ponad 2 latach. Budynek został całkowicie przebudowany – zachowano jego historyczną część i rozbudowano o nowe, niezbędne pomieszczenia.

  – Cała inwestycja kosztowała 145 mln. zł., z czego 83 mln pochodzą z UE, a cała reszta z budżetu miasta Wrocław – mówił Konrad Imiela, dyrektor placówki. Obecny na spotkaniu z dziennikarzami Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski komplementował szefa „Capitolu” za dokonania zespołu teatralnego. – Instytucja, którą reprezentuje ma dorobek, klasę, potencjał. Widać wyraźnie, że projekty, które tu powstają są pomysłami nie naśladowczymi, ale takimi, które przez innych naśladowane – mówił. Dodał również, że ważne jest dla niego, by to Wrocław był cytowany, a nie cytował innych. Minister Zdrojewski zaznaczył także, że wiele trudu kosztowało połączenie historii z nowoczesnością. – Powstał obiekt klasy europejskiej, którego nie tyle nie będziemy się wstydzić, ale będziemy z niego dumni – dodał.

  Widownia i foyer zachowały swój historyczny charakter i odzyskały blask sprzed wojny   Widownia i foyer zachowały swój historyczny charakter i odzyskały blask sprzed wojny Karol Białkowski /GN

  Anna Morasiewicz, konserwatorka zabytków, która nadzorowała renowacją historycznej części obiektu przy ul. Piłsudskiego, podkreśla, że jest on unikatem na skalę światową, typowym przykładem ekspresjonizmu. Dawny gmach „Capitolu” wzniesony został w 1929 r. Jego znaczna część nie przetrwała II wojny światowej. Po remoncie teatr zyskał powiększoną scenę, dzięki czemu zwiększają się techniczne możliwości, m. in. dzięki: ruchomym zapadniom, scenie obrotowej, podnoszoną i opuszczaną fosą orkiestry. Wybudowane zostały nowe sale prób, garderoby i magazyny. Nowe oblicze, nawiązujące do historycznego wzoru, zyskała fasada teatru.

  Efekt przebudowy będzie już niebawem dostępny dla szerokiej publiczności. Pierwsze przedstawienie w odnowionym budynku odbędzie się 28 września.Będzie to spektakl muzyczny "Mistrz i Małgorzata" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

  Informacje o repertuarze i biletach znajdują się na stronie www.teatr-capitol.pl.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół