• facebook
 • rss
 • Kamień, gwiazda i krzyż

  Agata Combik

  dodane 09.08.2013 20:13

  Św. Teresa Benedykta od Krzyża - Edyta Stein, współpatronka Europy, we Wrocławiu ma coraz więcej czcicieli.

  W poświęcony jej dzień – 9 sierpnia – wielu wrocławian odwiedziło kościół pw. św. Michała Archanioła przy ul. Prusa. Świątynia znajduje się w pobliżu domu Steinów przy dzisiejszej ul. Nowowiejskiej 38. Edyta po swoim nawróceniu, gdy tylko przebywała w rodzinnym mieście, przychodziła tu codziennie rano na Mszę św. Dziś w kościele znajduje się poświęcona jej kaplica, znajdująca się w tej części kościoła, gdzie ponoć miała zwyczaj się zatrzymywać.

  „Uderz w kamień, a wytryśnie mądrość” – tak o Edycie, nawiązując do jej nazwiska (w jęz. niemieckim oznaczającego „kamień”), wyraził się kiedyś dyrektor szkoły, w której zdawała maturę. Słowa te zostały przypomniane podczas odpustowej Eucharystii odprawionej pod przewodnictwem ks. Jana Gondry, dyrektora salezjańskiego Gimnazjum im. Edyty Stein, gdy w ramach procesji z darami przyniesiony został do ołtarza między innymi pokaźnych rozmiarów kamień. W homilii ks. Andrzej Postawa przywołał poszczególne etapy życia świętej, wspominając jej wkład w rozumienie piękna kobiecego powołania, któremu poświęciła część swoich pism czy głoszonych prelekcji.

  W Mszy św. uczestniczyli m.in. członkowie Towarzystwa Edyty Stein. Celebrację poprzedziły poetyckie strofy o patronce Europy, o wymownym spotkaniu gwiazdy Dawida, krzyża i karmelitańskiego habitu.

  Kaplica Edyty Stein   Kaplica Edyty Stein Agata Combik /GN Symboliczny kamień, przyniesiony w procesji z darami   Symboliczny kamień, przyniesiony w procesji z darami Agata Combik /GN


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół