• facebook
 • rss
 • Wierne na zawsze

  Karol Białkowski

  dodane 24.08.2013 14:53

  S. Milena Ramotowska i s. Gabriela Mickiewicz z pełną świadomością potwierdziły swoją wierność Bogu i chęć posługiwania ludziom tam, gdzie je pośle. Śluby wieczyste na zawsze włączyły je do rodziny zakonnej.

  Uroczystość w klasztorze sióstr św. Elżbiety rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Mariana Gołębiewskiego, byłego metropolity wrocławskiego. W homilii hierarcha przypomniał znaczenie zgromadzeń żeńskich dla Kościoła i dla służby ludziom. Zaznaczył, że tak, jak burzliwa była historia, tak też zmieniały się losy i odbiór społeczny zakonnic. Przyznał, że swoistą rewolucją był Sobór Watykański II, który zajął się odnową życia zakonnego. - Wprowadzono wiele zmian w dziedzinie strojów, obyczajów i duchowości zakonnej. W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych spowodowało to wielki ferment. Wiele sióstr opuściło furty klasztorne, inne zrzuciły stroje i zaczęły żyć na sposób świecki, a niektóre wspólnoty zupełnie się rozwiązały - mówił. - Trzeba było dużego wysiłku ze strony Watykanu, przełożonych zakonnych, aby dobrze zinterpretować dokumenty soborowe i konsekwentnie wcielać je w życie.

  Abp Gołębiewski zaznaczył, że dziś sytuacja w rodzinach zakonnych się wyciszyła i uspokoiła, ale do głosu dochodzą nowe wyzwania i problemy. - Zmieniła się sytuacja społeczna w kraju. Jest dla młodych dziewcząt wiele możliwości w sensie wyboru zawodu i pracy. Zmalała do minimum dzietność rodzin polskich, co wpływa na zmniejszenie się liczby powołań - dodał. W tej sytuacji wiele domów zakonnych jest sprzedawanych lub dzierżawionych.

  Hierarcha próbował też dać receptę na udane życie zakonne. - Najważniejszy jest dialog osobisty z Jezusem Chrystusem - spotkanie z Chrystusem, które musi się dokonywać każdego dnia - tłumaczył.

  Zachęcamy do wysłuchania całej homilii abp. Mariana Gołębiewskiego:

  Po liturgii słowa nastąpiły główne obrzędy złożenia wieczystej profesji. Na imienne wezwanie do przystąpienia do ołtarza siostry wyraziły swoją gotowość słowami: "Oto jestem, Panie, bo mnie wezwałeś". Następnie dokonały publicznego aktu ślubowania potwierdzonego na zakończenie własnoręcznym podpisem.

  Po Eucharystii rodzina i zaproszeni goście udali się na agapę do klasztornego refektarza.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół