• facebook
 • rss
 • Do zobaczenia za cztery lata

  Ks. Rafał Kowalski

  dodane 06.10.2013 17:25

  Na szczególną rolę rodziny we współczesnym świecie zwrócił uwagę metropolita wrocławski w czasie uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę kościoła pw. NMP Fatimskiej w Oleśnicy oraz poświęcenia kaplicy w domu parafialnym.

  Uroczystości poprzedziło krótkie przemówienie ks. inf. Władysława Ozimka, inicjatora powstania świątyni i proboszcza parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Ksiądz infułat zwrócił uwagę, że kiedy na 13 maja 2005 r. na godz. 17 zaplanowano poświęcenie placu pod budowę, okazało się, że jest to godzina, w której papież Benedykt XVI w bazylice św. Jana na Lateranie rozpocznie proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Przypomniał także ważniejsze fakty z historii budowy kościoła, podkreślając, że w tym roku udało się dokończyć jego konstrukcję.

  – Wygląda bardzo lekko, jakby się unosiła do góry, ale waży 78 ton – mówił ks. Ozimek, dodając, że do wykonania pozostały kopuła, dach oraz wykończenie wnętrza. Wyznał także, że jego marzeniem jest, by świątynia została poświęcona i mogła służyć ludziom w 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. – To dzieło rośnie powoli, ale jest przepełnione modlitwą i wielką czcią ku Pani Fatimskiej – mówił pierwszy budowniczy kościoła. Następnie odczytano akt erekcyjny, który – poza abp. Józefem Kupnym – podpisali proboszczowie i architekci zaangażowani w budowę, po czym w specjalnej kapsule został on zamurowany w jednej ze ścian świątyni. Akt erekcyjny pod budowę kościoła NMP Fatimskiej w Oleśnicy   Akt erekcyjny pod budowę kościoła NMP Fatimskiej w Oleśnicy ks. Rafał Kowalski /GN

  Sprawując Mszę św. w miejscu, gdzie w przyszłości będzie stał ołtarz, metropolita wrocławski zwrócił uwagę na szczególną rolę Maryi w dziele zbawienia świata oraz w procesie duchowego odradzania się człowieka. Podkreślił, że Matce Boga nie jest obojętny los ludzi, którzy odchodzą od Stwórcy, przywołując przy tym orędzie z Fatimy zachęcające do modlitwy w intencji grzeszników. Wskazując na Maryję jako na matkę nawrócenia, abp Kupny zaznaczył, że nie chodzi tu jedynie o "kosmetykę duszy", ale o proces, który dotyka całego życia człowieka.

  Wiele miejsca poświęcił arcybiskup roli rodziny we współczesnym świecie. Zauważył, że obserwowane dziś: niż demograficzny, manipulowanie życiem, materializowanie miłości nie przyszły nagle. – To jest proces, który trwa, ale pamiętajmy, że to samo nie przeminie. Potrzeba wysiłku, trudu, leczenia, by powrócić do normalności, a nie ma lepszego leczenia niż to, które przebiega w zdrowym środowisku rodziny – mówił hierarcha, dodając: – Tutaj, w tym miejscu, jest czas na to, by przyrzec następnym pokoleniom, że będą miały prawo do zwyczajnej matki, zwyczajnego ojca, którzy troszczą się o należyte wychowanie swojego dziecka. Zróbmy wszystko, aby dzieci nie musiały nazywać swojej mamy i swego ojca „Rodzicem A” lub „Rodzicem B”, żeby podręczniki szkolne były wolne od tej ideologii.

  Posłuchaj całej homilii abp. Józefa Kupnego:

  Po skończonych uroczystościach metropolita poświęcił kaplicę domu parafialnego, gdzie sprawowane będą Msze św. oraz nabożeństwa. Parafia NMP Fatimskiej istnieje od 1 stycznia 2010 r. Jej proboszczem jest ks. kan. Jan Kudlik.

  Treść aktu erekcyjnego odczytali przedstawiciele najmłodszej parafii w Oleśnicy:

  Odczytanie aktu erekcyjnego - Oleśnica
  Rafal Kowalski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół