• facebook
 • rss
 • Pokaz siły

  Karol Białkowski

  dodane 18.10.2013 21:05

  Bp Marek Mendyk z Legnicy przewodniczył Mszy św. na zakończenie dorocznego dnia skupienia dla kapłanów i osób konsekrowanych w Trzebnicy. Wydarzenie odbyło się w związku trwającymi uroczystościami jadwiżańskimi.

  Przez kilka godzin klerycy, bracia i siostry zakonne oraz kapłani przeżywali u grobu św. Jadwigi Śląskiej swój dzień skupienia. Oprócz czasu na modlitwę była również formacja. Podczas porannej konferencji, ks. prof. Adam Rybicki, z Katedry Teologii Duchowości Katolickiej na KUL-u, tłumaczył czym jest wiara jako postawa, akt i relacja. Mówił o Bogu, który jest bardzo bliski człowiekowi i przekonywał, że możemy z Nim rozmawiać. - Z wiary rodzi się miłość - zaznaczył.

  Kleryk Dawid Dudziak studiuje na trzecim roku w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Podkreśla, że takie spotkanie są pewnym pokazaniem siły. - Możemy doświadczyć tego jak nas, młodych ludzi, którzy odpowiadają pozytywnie na Boże wezwanie, jest dużo. Mówi się o kryzysie wiary i powołań, a tutaj widać zaprzeczenie takim teoriom - mówi.

  Punktem kulminacyjnym dnia skupienia była Msza św. pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Poprzedziło ją nabożeństwo ku czci św. Jadwigi. - Gromadzimy się, w tym trzebnickim sanktuarium, aby przez wstawiennictwo św. Jadwigi Śląskiej, dziękować za dar wybrania do szczególnej drogi pójścia za Chrystusem, by dziękować za nasze powołanie - mówił w homilii pomocniczy biskup legnicki. Zachęcał do czytania Pisma św., które objawia zarówno Boga jak i człowieka. - Otwierając Biblię, otwieramy się na Boga i jednocześnie godzimy się na to, by Jego słowo prowadziło nas drogami, które nie są naszymi drogami; odkrywamy, że to Jego słowo będzie nam objawiało myśli, które nie są naszymi myślami. Tylko w ten sposób, pozwalając się kształtować temu Słowu, dzień po dniu, będziemy mięli w sobie dość siły, aby nieść je je do świat, bo tylko wtedy będziemy mięli w sobie moc sprawczą - mówił. Przypomniał, że słuchanie i głoszenie Słowa Bożego ma prowadzić również do świadectwa.

  Hierarcha podał przykład św. Jadwigi jako wzoru do naśladowania przez osoby konsekrowane.

  Zaznaczył również, że bycie uczniem i uczennicą Chrystusa jest darem, łaską i znakiem wybrania, ale też swoistą pewnością bycia wysłuchanym we wszystkim, co jest zanoszone do Boga przez Jezusa Chrystusa. - Bądźcie sami otwartą drogą do Jezusa dla tych, których On stawia na waszych drogach - dodał.

  Cała homilia do odsłuchania poniżej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół